Raport Białoruś

Swietłana Aleksijewicz nie dostanie tytułu Bohatera Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 14:00
Z wnioskiem o uhonorowanie noblistki wystąpiła do władz grupa obywateli - podkreślając, że pisarka ma duże zasługi dla państwa.
Audio
  • Swietłana Aleksijewicz nie zostanie bohaterm Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: Elke Wetzig/Wikimedia Commons/cc

Swietłana Aleksijewicz - pierwsza w historii Białorusi laureatka Nagrody Nobla - nie otrzyma, przynajmniej na razie, tytułu Bohatera Białorusi. Ministerstwo Kultury Białorusi twierdzi, że nie ma podstaw do nadania tego zaszczytnego miana Swietłanie Aleksijewicz. W odpowiedzi - cytując regulamin nagrody - napisało, że tytuł Bohater Białorusi jest przyznawany za wyjątkowe zasługi dla Ojczyzny i społeczeństwa "związane z wyczynem, dokonanym w imię wolności, niepodległości i rozkwitu Republiki Białoruś". Dalej resort informuje, że Swietłana Aleksijewicz "w chwili obecnej nie może być nominowana do tytułu Bohater Białorusi".

Niezależne białoruskie media przypominają, że tytuł Bohatera Białorusi od czasu wprowadzenia tej nagrody w 1995 roku otrzymało 11 osób, w tym białoruska biatlonistka Daria Domraczowa, malarz Michaił Sawicki, trzech dyrektorów poradzieckich gospodarstw rolnych i były szef Banku Narodowego Białorusi.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz opowiedziała o tragedii ludności ZSRR i nadziejach Białorusi. Na ceremonii zabrzmiał język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 08:00
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała w czwartek 10 grudnia literacką nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W mowie bankietowej wspomniała o dążeniach Białorusi i krajów byłego ZSRR do wolności, fragment przemówienia wygłosiła w języku białoruskim.
rozwiń zwiń