Polskie Radio
Section05
Swietłana Aleksijewicz

"Nie chcemy, aby cisza dyktatur powróciła". Apel białoruskiej noblistki o wolne media w jej kraju

- Białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Białorusi Andrei Bastunets oraz sekretarz generalny organizacji "Reporterzy bez Granic" Christophe Deloire wezwali w czwartek ONZ do wysłania misji obserwacyjnej na Białoruś w obronie mediów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś protest media Europa dziennikarze dziennikarstwo Swietłana Aleksijewicz

Małgorzata Rejmer: dużo chusteczek poszło na tę lekturę

- Każdą książkę Swiatłany Aleksijewicz przeżyłam bardzo głęboko, a "Wojnę nie ma w sobie nic z kobiety" po prostu przepłakałam. Nie mogłam się oderwać od lektury i myślę, że takie duże opokowanie chusteczek poszło w jej trakcie - mówiła w Dwójce laureatka tegorocznych Paszportów "Polityki" za książkę "Błoto słodsze niż miód".
Zobacz więcej na temat:  rekomendacje Swietłana Aleksijewicz literatura reportaż KULTURA

Noblistka opuściła PEN Club Rosji. "Nie bronią krzywdzonych"

Swietłana Aleksijewicz wystąpiła z rosyjskiego PEN Centrum, gdyż - jak mówi - stowarzyszenie odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze Rosji. Swietłana Aleksijewicz w wywiadzie dla białoruskiej gazety "Nasza Niwa" zwróciła uwagę, że rosyjskie PEN Centrum na przykład nie chciało wystąpić w obronie sądzonego ukraińskiego reżysera Oleha Sencowa
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Swietłana Aleksijewicz ŚWIAT prawa człowieka

"Nie chcecie tu rosyjskiego świata - ocalcie Biełsat"

Listy poparcia dla telewizji Biełsat i programu stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego napisali m.in. laureatka Nobla Swietłana Aleksijewicz, sygnatariusz porozumień o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz, byli więźniowie polityczni i niezależni politycy i działacze, intelektualiści i ludzie kultury niezależnej, w tym Aleś Bialacki, Uładzimir Niaklajeu, Mikoła Statkiewicz, Aleksander Milinkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Aleksander Łukaszenka Aleś Bialacki Białoruś Biełsat media Michał Dworczyk prawa człowieka Raport Białoruś Stanisław Szuszkiewicz Swietłana Aleksijewicz Uładzimir Niaklajeu