Raport Białoruś

Białoruś: resort kultury nie widzi potrzeby nagradzania noblistki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 23:59
Białoruskie ministerstwo kultury nie zamierza na razie występować z inicjatywą przyznania tytułu zasłużonego działacza kultury Białorusi laureatce literackiej Nagrody Nobla Swietłanie Aleksijewicz – poinformował wiceminister kultury Wasil Czernik.
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: Elke Wetzig/Wikimedia Commons/cc

- Na razie nie występujemy z taką inicjatywą wobec Swietłany Aleksijewicz. Jeśli będzie odpowiedni wniosek ze strony Związku Pisarzy Białorusi, to ministerstwo kultury je rozpatrzy – oświadczył Czernik na konferencji prasowej w Mińsku.

Tytuł zasłużonego działacza kultury przyznaje Aleksander Łukaszenka.

Aleksijewicz otrzymała w zeszłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Jej utwory opowiadają o dziedzictwie Związku Radzieckiego, m.in. o katastrofie w Czarnobylu ("Czarnobylska modlitwa", 1997), radzieckiej interwencji w Afganistanie ("Cynkowi chłopcy", 1985) i wojennych losach dzieci ("Ostatni świadkowie", 1985). Pisarka znana jest z niepowtarzalnego stylu - tworzy opowieść z setek wywiadów. Jej książki zostały przetłumaczone na 22 języki i stały się kanwą licznych spektakli teatralnych oraz scenariuszy filmowych.

Aleksijewicz, która ostro krytykuje obecne władze białoruskie, została oskarżona przez szefa państwa Aleksandra Łukaszenkę o "wylanie wiadra pomyj na swój kraj".

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla 10 grudnia nie była transmitowana przez białoruskie media państwowe.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz opowiedziała o tragedii ludności ZSRR i nadziejach Białorusi. Na ceremonii zabrzmiał język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 08:00
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała w czwartek 10 grudnia literacką nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W mowie bankietowej wspomniała o dążeniach Białorusi i krajów byłego ZSRR do wolności, fragment przemówienia wygłosiła w języku białoruskim.
rozwiń zwiń