REKLAMA

Niezwykłe sonaty Eugène'a Ysaÿe

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 20:45
W "Płytowym Trybunale Dwójki" zastanawialiśmy się nad wspaniałym cyklem solowych dzieł skrzypcowych - kanonu wiolinistyki XX wieku. Wśród jurorów znalazł się Jakub Jakowicz.
Jakub Jakowicz
Jakub JakowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

 

6 Sonat na skrzypce solo op. 27 Eugène Ysaÿe skomponował w roku 1923. Każdy z utworów został zadedykowany innemu wielkiemu skrzypkowi. Adresatami dedykacji byli w kolejności: Joseph Szigeti, Jacques Thibaud, George Enescu, Fritz Kreisler, Mathieu Crickboom, and Manuel Quiroga.

Szigeti nie przypadkiem jest adresatem I Sonaty, bowiem to jego interpretacja Bachowskiej Sonaty g-moll zainspirowała Eugène'a Ysaÿe do skomponowania dwudziestowiecznego cyklu na skrzypce solo, analogicznego do pomnikowego osiągnięcia Jana Sebastiana (3 Sonat i 3 Partit). I Sonata Ysaÿe jest również utrzymana w g-moll i podąża za barokowym układem formalnym Grave-Fugato-Allegretto poco scherzoso-Finale. Con brio.

Członkami Trybunału byli: Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Jakub Jakowicz.

Płytowy Trybunał Dwójki nagrywany jest z udziałem Publiczności. Wkrótce będzie można zdobyć wejściówki na kolejne nagrania w Studiu im. W. Szpilmana - o czym nie omieszkamy powiadomić.

Audycja Jacka Hawryluka.

W audycji wykorzystano następujące nagrania:

Thomas Zehetmair (ECM 2004) - zwycięzca

Gidon Kremer (LP Melodia 1977, CD Olimpia 1992/ CD Mobile Fidelity Sound 1992)

Frank Peter Zimmermann (EMI 1994)

Leonidas Kavakos (BIS 1999)

Bartłomiej Nizioł (Magnus Ventus/Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu 2011)

Tai Murray (Harmonia Mundi USA 2012)

Czytaj także

Skrzypce i kotły w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 10:00
Jakub Jakowicz będzie solistą w "Koncercie skrzypcowym" Beethovena. Ponadto w programie Haydnowska symfonia "z werblem na kotłach". Transmisja w piątkowy wieczór w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ognisty ptak" - porównajmy różne interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 21:30
W Płytowym Trybunale Dwójki słuchaliśmy muzyki baletowej Igora Strawińskiego. "Ognisty ptak" to dzieło przełomowe w karierze kompozytora.
rozwiń zwiń