Lublin - miasto bardzo literackie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 17:00
W kolejnej audycji z cyklu "Miejsca z dobrych stron" wybraliśmy się do Lublina - miasta urodzenia znakomitych poetek i poetów.
Panorama Lublina
Panorama LublinaFoto: Shutterstock/Michał Ludwiczak

Nasze miasto rodzinne kochamy zawsze za nasze wspomnienia z dzieciństwa. Minęły dziesiątki lat, a ja dotąd mam w pamięci sklepy, które mijałam, domy, ulice, Stare Miasto, miasto budujące się za mojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Było to miasto ogromnie ciekawe, tak jak teraz widzę je z teraźniejszości. Zwłaszcza mieszkańcy tego miasta tworzyli bardzo ciekawą i różnorodną społeczność. Spotykało się chłopów w pasiastych spodniach, czasem przeszedł ktoś w jarmułce, czasem w bekieszy szlacheckiej. Bardzo charakterystyczny był udział innych narodowości. To byli Białorusini, Żydzi, Rosjanie. Często było słychać na ulicy jakieś urywki obcej mowy. Ale współżycie to toczyło się w bardzo przyjazny sposób. Nie pamiętało się o tym, kto skąd pochodzi. Związki były bardzo bliskie – tak w 2000 r. na antenie Polskiego Radia swoje rodzinne miasto wspominała poetka Julia Hartwig.

W audycji "Miejsca z dobrych stron" wybraliśmy się do Lublina - miasta urodzenia znakomitych poetek i poetów, by wymienić tylko Franciszkę Arnsztajnową, Józefa Czechowicza czy przywołaną już Julię Hartwig. Przyjrzeliśmy się związkom tych literatów z Lublinem. Do przedwojennego miasta trafiliśmy także za sprawą retro kryminałów Marcina Wrońskiego, którego bohater - Zyga Maciejewski - rozwikłuje zagadki zbrodni dokonanych na ulicach miasta.

O Lublinie pisarzy, i nie tylko, opowiadali dr Jarosław Cymerman - znawca życia i twórczości Józefa Czechowicza, Andrzej Titkow - prawnuk Franciszki Arnsztajnowej, prof. Leszek Mądzik - scenograf, reżyser i twórca Sceny Plastycznej KUL oraz Marcin Wroński, autor serii retro kryminałów.


Posłuchaj
117:41 miejsca z dobrych stron 2.09.2023.mp3 Lublin - miasto bardzo literackie (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla

Data emisji: 2.09.2023

Godz. emisji: 15.00

pg

reklama