Młody Wojtyła. Prymus napada na policjanta

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Doskonały uczeń i przyjaciel - taki wizerunek przyszłego papieża wyłania się ze wspomnień jego kolegów i nauczycieli. Ale młody Karol potrafił też coś zbroić...
Audio
  • Wspomnienia z dzieciństwa Jana Pawła II (Sceny papieskie/Dwójka)
  • Karol Wojtyła i teatr (Sceny papieskie/Dwójka)
  • Ks. Krzysztof Ołdakowski, Marek Skwarnicki i Adam Bujak wspominają atmosferę papieskich pielgrzymek (Sceny papieskiej/Dwójka)
  • Jan Paweł II o historii i polityce (Sceny papieskie/Dwójka)
  • Jan Paweł II i jego spotkania z młodymi ludźmi (Sceny papieskie/Dwójka)
Rzeźba przedstawiająca siedzącego na ławeczce gimnazjalistę Karola Wojtyłę stanęła przed liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W tej szkole uczył się Karol Wojtyła i zdał maturę w 1938 roku. Rzeźbę z brązu zaprojektował i wykonał krakowski artysta Michał Batkiewcz.
Rzeźba przedstawiająca siedzącego na ławeczce gimnazjalistę Karola Wojtyłę stanęła przed liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W tej szkole uczył się Karol Wojtyła i zdał maturę w 1938 roku. Rzeźbę z brązu zaprojektował i wykonał krakowski artysta Michał Batkiewcz.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Tworzyliśmy rozbuchaną grupę dzieci. Karol też był wesoły i dowcipny. Ale wokół niego panowała szczególna aura, która sprawiała, że bardziej się staraliśmy, rozmawialiśmy na wyższym poziomie, unikaliśmy niestosownych dowcipów - wspominał Juliusz Kydryński z Wadowic.

Nieco inny wyłania się ze wspomnień Jerzego Klugera. - Wadowice miały jednego policjanta patrolującego rynek z szablą. Pewnego dnia zasnął na ławce, a my postanowiliśmy sprawdzić, czy szabla nie jest z drewna. Zrobiła się z tego mała awantura, ale przede wszystkim mnóstwo śmiechu - opowiadał.

Okazuje się, że młody Karol Wojtyła bywał także w żydowskiej szkole religijnej...

***

Tytuł audycji: Sceny papieskie (cykl związany z 10. rocznicą śmierci Jana Pawła II)

Data emisji: 30.03-3.04

Godzina emisji: 11.45-12.00

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II świętym. "Nie kreował wokół siebie wyjątkowej atmosfery"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 11:22
Papież Jan Paweł II został kanonizowany. Jego sekretarz ks. Paweł Ptasznik wspominał go, jako człowieka pogodnego, zanurzonego w modlitwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Paweł II - ten, który odszedł, a nie umarł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:32
- On zamienił słowo śmierć, na słowo odchodzenie. W tym jest bardzo głęboka myśl teologiczna - opowiada dominikanin prof. o. Jan Andrzej Kłoczowski.
rozwiń zwiń