Polskie Radio
Section05
Wadowice

Ósma pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Najdłuższa podróż apostolska Ojca Świętego do ojczyzny

- Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają - mówił Jan Paweł II podczas mszy świętej odprawionej w Sopocie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Paweł II Kościół katolicki bitwa warszawska Warszawa Sejm Wadowice Kraków Gdańsk

Marsze Papieskie w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II [ZAPIS RELACJI]

Marsze papieskie przeszły ulicami wielu polskich miast, frekwencja dopisała w całym kraju. Pochody w największych miastach liczyły nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, w Warszawie w wydarzeniu wzięło udział ok. 50 tys. ludzi. Podobne pochody odbyły się m.in. w Krakowie, Szczecinie czy Częstochowie. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki społeczeństwo bronimy Jana Pawła II Wadowice

"Bóg jest miłością" - piękne hasło VII pielgrzymki do kraju

23 lata temu rozpoczęła się VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ta najdłuższa z wszystkich pielgrzymek do kraju trwała 13 dni i zakończyła się 17 czerwca. Równo o 11:30 w sobotę 5 czerwca 1999 roku samolot z papieżem wylądował w Gdańsku, gdzie został przywitany przez władze państwowe i kościelne.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Watykan Gdańsk pielgrzymka Wadowice Kościół katolicki chrześcijaństwo religia

NASZ WYWIAD "Ojczyzna jest matką, której należy się miłość". Milena Kindziuk o rodzicach i patriotyzmie Jana Pawła II

- Niewiele brakowało, a Jan Paweł II by się nie urodził. Dotarłam do nowych relacji świadków, mówiących o tym, że Emilia Wojtyłowa zdecydowała się urodzić swoje dziecko, mimo że jej ciąża była bardzo poważnie zagrożona - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl dr Milena Kindziuk, autorka nowej biografii rodziców Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA aktualności katolickie społeczeństwo Przemysław Goławski POLSKA Wadowice Karol Wojtyła

Emilia i Karol Wojtyłowie. Niezwykłe przeżywanie codzienności

- Emilia i Karol Wojtyłowie potrafili wszystko, co czynią w życiu, odnosić do wartości wyższych, odnosić do wiary. Ta wiara nadawała wyraźny sens ich życiu i była ściśle związana z wydarzeniami z życia - mówi Milena Kindziuk. - Jeśli zostaną wyniesieni na ołtarze, to będą to święci dnia codziennego. Święci z sąsiedztwa - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Anna Hardej Jan Paweł II Wadowice beatyfikacja religia

Wirtualne odwiedziny w domu rodzinnym Jana Pawła II

Papież Polak Jan Paweł II urodził się dokładnie sto lat temu w niewielkim mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2/4) w Wadowicach. Dziś mieści się tu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które rocznie odwiedza ok. 250 tys. osób z całego świata i którego wnętrze możemy zwiedzić online.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej KULTURA Jan Paweł II Karol Wojtyła muzeum Wadowice papież Monika Suszek

TYLKO U NAS Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża

Jedne z najnowocześniejszych muzeów w Polsce znajduje się w Wadowicach i opowiada historię św. Jana Pawła II. Sercem multimedialnej ekspozycji jest dom rodziny Wojtyłów. To w nim urodził się i wychowywał przyszły papież. Portal PolskieRadio24.pl zaprasza do wirtualnych odwiedzin w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA HISTORIA Przemysław Goławski Wadowice społeczeństwo KULTURA aktualności katolickie

"Dom mojego dzieciństwa". Cykl filmów o losach rodziny Wojtyłów

- Każdy odcinek będzie opowiadał fragment historii Wojtyłów sprzed narodzin małego Lolka, zaczynając od historii samej kamienicy i lokalnego środowiska. Opowiemy o mamie Emilii, ojcu, bracie Edmundzie czy dziadkach Karola aż po historię niezwykłych narodzin, opowiedzianą przez sąsiadkę Helenę Szczepańską - opowiadała Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Paweł II Karol Wojtyła Wadowice