Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:00
- Bycie w harcerstwie w kontekście rynku pracy bywa bonusem bardziej skutecznym niż uroda zewnętrzna, czy skończone kursy - mówił w Dwójce harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Audio
  • Dyskusja o kondycji polskiego harcerstwa w roku 2014 (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia
Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Istnieją środowiska, w których słowo harcerz traktowane jest jak obraźliwy epitet. Określenie to oznacza bowiem osobę praworządną, altruistyczną, skupioną na czynieniu dobra na rzecz społeczności, a więc... naiwną, słabą, nie znającą życia, skazaną na porażkę. Sami harcerze z pewnością uśmiechnęliby się słysząc taką definicję, gdyż inaczej postrzegają słowo sukces i w czym innym upatrują życiowe szczęście. Opierają się na wartościach takich jak: przyjaźń, pomoc słabszym, współpraca, dzięki czemu sprawiają, że świat wokół nich staje się lepszy.

- Na tle skorumpowanych polityków i prokuratorów oni są "pozytywnymi dewiantami" -  mówił w Dwójce dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Samo harcerstwo jest olbrzymią instytucją, produkującą kapitał społeczny w społeczeństwie zniszczonym, z więziami rozbitymi przez PRL.

Plonem tego okresu w historii Polski był także konflikt w samym ruchu harcerskim, podzielonym między dwie rywalizujące ze sobą organizacje: ZHP i ZHR. Szczęśliwie w ostatnich latach ich przedstawiciele coraz chętniej ze sobą współpracują, o czym opowiadał podharcmistrz Wojtek Puchacz z ZHP. - Wspólnie organizujemy harcerskie obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Łączy nas idea. Dążymy do tych samych celów, tylko nieco innymi ścieżkami - wyjaśniał.

Gość Bartosza Panka zaznaczał, że młodzi ludzie idąc do harcerstwa niekoniecznie patrzą na nazwę organizacji. Chodzi im o przeżycie przygody, uczestnictwo we wspólnocie, a także o zdobycie umiejętności i wyrobienie charakteru. W harcerstwie nauczyć się można nie tylko rozpalania ogniska, ale też rozwija ono takie cechy osobowości jak zdolność do wyrzeczeń, odpowiedzialność, odwaga i współpraca.

Zdaniem harcmistrza Wiesława Turzańskiego, sekretarza generalnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, takie przymioty są pożądane na rynku pracy. - Harcerstwo dobrze poprowadzone będzie cenione w wielu miejscach, nie tylko w urzędach państwowych. Znam wielu dyrektorów banków, dla których to jest ważny punkt w CV - podkreślał.

Choć ruch harcerski w Polsce nie jest specjalnie liczny (około 150 tysięcy uczestników), to jego istnienie ma doniosłe społecznie konsekwencje, o czym można przekonać się chociażby przy okazji kataklizmów, w czasie których harcerze chętnie angażują się w pomoc poszkodowanym.

Więcej na temat tego, jak organizacje harcerskie odnajdują się we współczesnym świecie i jakie są perspektywy dla tego ruchu w Polsce - w nagraniu audycji przygotowanej przez Bartosza Panka.

bch / ac

Zobacz więcej na temat: harcerstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy na Ukrainie trwa powstanie narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:00
– Najgłębszą warstwą protestów jest świadomość zagrożenia bytu narodowego, które niesie ze sobą imperialna polityka Rosji. To, co dzieje się na Ukrainie, przybiera więc charakter patriotycznego zrywu – mówił w Dwójce publicysta Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kocham u reporterów ich obsesje

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 15:37
– Szukając tekstów, starałem się, żeby to buzowało jak w szampanie – o nowo wydanej "Antologii polskiego reportażu XX wieku" opowiadał w Dwójce redaktor tej niecodziennej publikacji Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń