X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:00
- Bycie w harcerstwie w kontekście rynku pracy bywa bonusem bardziej skutecznym niż uroda zewnętrzna, czy skończone kursy - mówił w Dwójce harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Audio
  • Dyskusja o kondycji polskiego harcerstwa w roku 2014 (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia
Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Istnieją środowiska, w których słowo harcerz traktowane jest jak obraźliwy epitet. Określenie to oznacza bowiem osobę praworządną, altruistyczną, skupioną na czynieniu dobra na rzecz społeczności, a więc... naiwną, słabą, nie znającą życia, skazaną na porażkę. Sami harcerze z pewnością uśmiechnęliby się słysząc taką definicję, gdyż inaczej postrzegają słowo sukces i w czym innym upatrują życiowe szczęście. Opierają się na wartościach takich jak: przyjaźń, pomoc słabszym, współpraca, dzięki czemu sprawiają, że świat wokół nich staje się lepszy.

- Na tle skorumpowanych polityków i prokuratorów oni są "pozytywnymi dewiantami" -  mówił w Dwójce dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Samo harcerstwo jest olbrzymią instytucją, produkującą kapitał społeczny w społeczeństwie zniszczonym, z więziami rozbitymi przez PRL.

Plonem tego okresu w historii Polski był także konflikt w samym ruchu harcerskim, podzielonym między dwie rywalizujące ze sobą organizacje: ZHP i ZHR. Szczęśliwie w ostatnich latach ich przedstawiciele coraz chętniej ze sobą współpracują, o czym opowiadał podharcmistrz Wojtek Puchacz z ZHP. - Wspólnie organizujemy harcerskie obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Łączy nas idea. Dążymy do tych samych celów, tylko nieco innymi ścieżkami - wyjaśniał.

Gość Bartosza Panka zaznaczał, że młodzi ludzie idąc do harcerstwa niekoniecznie patrzą na nazwę organizacji. Chodzi im o przeżycie przygody, uczestnictwo we wspólnocie, a także o zdobycie umiejętności i wyrobienie charakteru. W harcerstwie nauczyć się można nie tylko rozpalania ogniska, ale też rozwija ono takie cechy osobowości jak zdolność do wyrzeczeń, odpowiedzialność, odwaga i współpraca.

Zdaniem harcmistrza Wiesława Turzańskiego, sekretarza generalnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, takie przymioty są pożądane na rynku pracy. - Harcerstwo dobrze poprowadzone będzie cenione w wielu miejscach, nie tylko w urzędach państwowych. Znam wielu dyrektorów banków, dla których to jest ważny punkt w CV - podkreślał.

Choć ruch harcerski w Polsce nie jest specjalnie liczny (około 150 tysięcy uczestników), to jego istnienie ma doniosłe społecznie konsekwencje, o czym można przekonać się chociażby przy okazji kataklizmów, w czasie których harcerze chętnie angażują się w pomoc poszkodowanym.

Więcej na temat tego, jak organizacje harcerskie odnajdują się we współczesnym świecie i jakie są perspektywy dla tego ruchu w Polsce - w nagraniu audycji przygotowanej przez Bartosza Panka.

bch / ac

Zobacz więcej na temat: harcerstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy na Ukrainie trwa powstanie narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:00
– Najgłębszą warstwą protestów jest świadomość zagrożenia bytu narodowego, które niesie ze sobą imperialna polityka Rosji. To, co dzieje się na Ukrainie, przybiera więc charakter patriotycznego zrywu – mówił w Dwójce publicysta Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kocham u reporterów ich obsesje

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 15:37
– Szukając tekstów, starałem się, żeby to buzowało jak w szampanie – o nowo wydanej "Antologii polskiego reportażu XX wieku" opowiadał w Dwójce redaktor tej niecodziennej publikacji Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń