X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wilamowice. Języka ofiar uczą się wnuki oprawców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 12:00
- Wśród naszych 30 uczniów są nie tylko Wilamowianie, lecz także mieszkańcy okolicznych wsi - podkreśla Tymoteusz Król, któremu zawdzięczamy renesans unikatowej kultury wilamowskiej.
Audio
  • Wilamowice - świat z innego świata. Reportaż Bartka Majzla (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wieku
Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wiekuFoto: Ethefor, lic. CC (wikipedia)

Wilamowice to niewielkie miasteczko położone w województwie śląskim, którego mieszkańcy od stuleci posługują się własnym językiem, wykształconym przed wiekami w oparciu o dawne dialekty germańskie. Naziści próbowali z nich uczynić Niemców. Ci, którzy nie podpisali volkslisty, trafiali do obozu. Pokoju nie przyniósł rok 1945. W czasach stalinowskich lokalny język, stroje i zwyczaje były zakazane, a ponad 60 osób zesłano na Ural.

Na początku XXI wieku wieszczono zmierzch unikatowej kultury. Wtedy uratować własną tradycję postanowili najmłodsi Wilamowianie. Z imponującym efektem. Dziś Wilamowian można rozpoznać na Facebooku, a w ich języku mówi nawet... Tolkienowski Hobbit.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Autor reportażu: Bartek Majzel

Data emisji: 2.05.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za język wilamowski trafiało się do obozów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 17:07
– Po wojnie osoby mówiące po wilamowsku były prześladowane. Nie używano więc tego języka ze strachu przed wysiedleniem – mówił Tymoteusz Król z Wilamowic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilamowianie uczą się mówić od nowa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 21:20
Wilamowice są jedyną miejscowością, w której używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy - wymysiöeryś.
rozwiń zwiń