REKLAMA

Wspomnij mnie, czyli w kabarecie Mariana Hemara

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 21:00
W dniu 40. rocznicy śmierci cenionego poety, autora wielkich szlagierów, znakomitego artysty kabaretowego Dwójka zaprasza na audycję wspominającą tę ważną postać. Jak dowiodą nasi goście, Hemar jest dla dzisiejszych twórców niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Marian Hemar, autor tak znanych piosenek jak "Kiedy znów zakwitną białe bzy" czy właśnie "Wspomnij mnie", zwany był "głównym filarem repertuarowym" przedwojennego kabaretu Qui Pro Quo w Warszawie. W naszej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" – programie na żywo z telefonicznym udziałem słuchaczy: 22 645 22 22 – Hemara wspominać będą: Ryszard Marek Groński – znawca historii polskiego kabaretu, autor kilku książek temu poświęconych - między innymi "Kabaret Hemara"; Janusz Szydłowski – aktor i reżyser spektaklu w warszawskim Teatrze Rampa - "Perły kabaretu Hemara", para wykonawców w tym spektaklu: Julita Kożuszek-Borsuk i Julian Mere, a także Stanisław Górka - jeden z wykonawców spektaklu "Hemar mniej znany", który miał swoją premierę 5 lat temu w Teatrze AT Collegium Nobilium.

Przypomnimy Mariana Hemara z czasów lwowskich (debiut i narodziny satyryka), warszawskich przedwojennych (autor tekstów , nierzadko muzyki do piosenek, skeczy, fraszek, sztuk teatralnych wreszcie) i londyńskich powojennych (głównie organizator, autor i wykonawca w Teatrze Hemara, którego występy, starannie  zagłuszane, docierały jednak do nas przez lata na falach eteru dzięki Wolnej Europie).

Przypomnijmy: na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Marian Hemar prowadził cotygodniową audycję pt.: "Teatr Hemara", poświęconą żartobliwym komentarzom na temat bieżących wydarzeń.

Posłuchaj nagrań związanych z Marianem Hemarem w serwisie specjalnym "Radia Wolności"

 

Marian Hemar to także poeta liryczny, tłumacz i eseista. Tragiczne doświadczenia wojenne umocniły go w przekonaniu, że nie ma po co wracać do Polski, która nie jest krajem suwerennym. Wybrał wolność, czyli emigrację. I choć w różnych kompendiach stale pomijany, nie został jednak w kraju zapomniany. Co jakiś czas jego utwory wracają na afisz, a fragmenty wielu szlagierów nucimy często, nie zdając sobie sprawy , kto jest ich autorem…Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

11 lutego (sobota), godz. 12:00

Czytaj także

Marian Hemar - mistrz Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:20
To dzięki Wojciechowi Młynarskiemu uświadomiliśmy sobie, że autorem popularnej piosenki "Kiedy znów zakwitną białe bzy" był Marian Hemar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40 lat bez Mariana Hemara - mistrza polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:00
To dzięki Wojciechowi Młynarskiemu uświadomiliśmy sobie, że autorem szlagieru "Kiedy znów zakwitną białe bzy" był Marian Hemar. Mistrz polskiej piosenki odszedł 40 lat temu w brytyjskim Dorking.
rozwiń zwiń