X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnij mnie, czyli w kabarecie Mariana Hemara

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 21:00
W dniu 40. rocznicy śmierci cenionego poety, autora wielkich szlagierów, znakomitego artysty kabaretowego Dwójka zaprasza na audycję wspominającą tę ważną postać. Jak dowiodą nasi goście, Hemar jest dla dzisiejszych twórców niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Audio

Marian Hemar, autor tak znanych piosenek jak "Kiedy znów zakwitną białe bzy" czy właśnie "Wspomnij mnie", zwany był "głównym filarem repertuarowym" przedwojennego kabaretu Qui Pro Quo w Warszawie. W naszej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" – programie na żywo z telefonicznym udziałem słuchaczy: 22 645 22 22 – Hemara wspominać będą: Ryszard Marek Groński – znawca historii polskiego kabaretu, autor kilku książek temu poświęconych - między innymi "Kabaret Hemara"; Janusz Szydłowski – aktor i reżyser spektaklu w warszawskim Teatrze Rampa - "Perły kabaretu Hemara", para wykonawców w tym spektaklu: Julita Kożuszek-Borsuk i Julian Mere, a także Stanisław Górka - jeden z wykonawców spektaklu "Hemar mniej znany", który miał swoją premierę 5 lat temu w Teatrze AT Collegium Nobilium.

Przypomnimy Mariana Hemara z czasów lwowskich (debiut i narodziny satyryka), warszawskich przedwojennych (autor tekstów , nierzadko muzyki do piosenek, skeczy, fraszek, sztuk teatralnych wreszcie) i londyńskich powojennych (głównie organizator, autor i wykonawca w Teatrze Hemara, którego występy, starannie  zagłuszane, docierały jednak do nas przez lata na falach eteru dzięki Wolnej Europie).

Przypomnijmy: na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Marian Hemar prowadził cotygodniową audycję pt.: "Teatr Hemara", poświęconą żartobliwym komentarzom na temat bieżących wydarzeń.

Posłuchaj nagrań związanych z Marianem Hemarem w serwisie specjalnym "Radia Wolności"

 

Marian Hemar to także poeta liryczny, tłumacz i eseista. Tragiczne doświadczenia wojenne umocniły go w przekonaniu, że nie ma po co wracać do Polski, która nie jest krajem suwerennym. Wybrał wolność, czyli emigrację. I choć w różnych kompendiach stale pomijany, nie został jednak w kraju zapomniany. Co jakiś czas jego utwory wracają na afisz, a fragmenty wielu szlagierów nucimy często, nie zdając sobie sprawy , kto jest ich autorem…Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

11 lutego (sobota), godz. 12:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marian Hemar - mistrz Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:20
To dzięki Wojciechowi Młynarskiemu uświadomiliśmy sobie, że autorem popularnej piosenki "Kiedy znów zakwitną białe bzy" był Marian Hemar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat bez Mariana Hemara - mistrza polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:00
To dzięki Wojciechowi Młynarskiemu uświadomiliśmy sobie, że autorem szlagieru "Kiedy znów zakwitną białe bzy" był Marian Hemar. Mistrz polskiej piosenki odszedł 40 lat temu w brytyjskim Dorking.
rozwiń zwiń