Sokołowsko - miejsce artystycznej pasji i walki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 14:00
Tu realizuje się artystyczne pasje. Miasteczko ma magiczną siłę, zamkniętą w krajobrazie i budynkach. Rzymianie mówili: "genius loci".
Audio
Sokołowsko - stan po pożarze
Sokołowsko - stan po pożarzeFoto: wikipedia/Pudelek, lic. CC

- Każdy, kto tu przyjedzie, zaraża się Sokołowskiem i nie pozostaje to bez śladu - mówi Małgorzata Sady, a Janusz Bałdyga dodaje: -  To miejsce mityczne. Spotyka się tu letni dom Hauptmana i cerkiew Romanowów. Dodałbym jeszcze słowo "utopia". To niemożliwe, które na naszych oczach staje się faktem.

Piękno przyrody, świetny klimat (od XVIII wieku było tu sanatorium). Klimat również artystyczny: z tą śląską miejscowością związany był Krzysztof Kieślowski.

W tej malowniczej miejscowości na Śląsku powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Zabytkową przestrzeń XVIII-wiecznego sanatorium (obecnie odbudowywanego po pożarze z 2005 roku) wypełniają działania artystyczne, edukacyjne, Kolekcja Sztuki Współczesnej i Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Gośćmi audycji byli twórcy pomysłu, a także przyjaciele Sokołowska: Bożena Biskupska, Zuzanna Fogtt, Małgorzata Sady, Janusz Bałdyga, Paweł Adamski i Dominik Dobrowolski.

Audycja Justyny Piernik.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sokołowsko: zawaliła się ściana sanatorium z XIX w.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 15:22
Akcję poszukiwawczą w gruzach zwałowiska prowadziło osiem zastępów straży pożarnej wraz z psami tropiącymi. Na szczęście nikogo tam nie znaleziono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie małe miejsca

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:43
Artyści sztuk wszelakich latem chętnie opuszczają wielkie centra kulturalne i odwiedzają miejsca, które nie każdy wielkomiejski bywalec zna.
rozwiń zwiń