Reportaże Reszki. Mroczna Polska ze szczęściem w tle

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 14:56
- Nie sądziłem, że moja książka zwycięży, bo jest o Polsce, którą wszyscy znamy - mówił w Dwójce Paweł Piotr Reszka, tegoroczny laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Audio
  • Rozmowy z finalistami konkursu na reportaż im. Ryszarda Kapuścińskiego (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Fragment okładki książki Pawła Piotra Reszki pt. Diabeł i tabliczka czekolady
Fragment okładki książki Pawła Piotra Reszki pt. "Diabeł i tabliczka czekolady"Foto: materiały prasowe

W finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2015 znalazło się pięć książek i dwa przekłady. Zwyciężył tom reportaży "Diabeł i tabliczka czekolady", opowiadający o Polsce, którą zwykło się nazywać "Polską B". - Gdy zebrałem te reportaże, obraz kraju okazał się tak mroczny, że aż niestrawny dla czytelnika - opowiadał autor Paweł P. Reszka. - Mariusz Szczygieł poradził mi, żebym to rozjaśnił tekstami o szczęściu, co ostatecznie nie za bardzo mi się udało, bo moi bohaterowie najczęściej opowiadali o szczęściu przez pryzmat swojego nieszczęścia - dodawał.

Przewodniczący jury nagrody im. Kapuścińskiego Maciej Zaremba Bielawski wyjaśniał, że Paweł P. Reszka został uhonorowany za niezwykłą wrażliwość. - Ta książka to odtrutka na pogardę i litość bez szacunku. Żaden z tych reportaży nie jest reportażem o jakimś fenomenie na przykładzie człowieka, co jest typowe, tutaj człowiek jest w centrum.

W audycji rozmawialiśmy też o innych książkach, które znalazły się w finale: "Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro" Karoliny Domagalskiej; "Wilki żyją poza prawem" Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza; "Chłopczyce z Kabulu" Jenny Nordberg i "Droga 816" Michała Książka.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadzi: Aldona Łaniewska Wołłk

Data emisji: 22.05.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Ofiary transformacji. Czy bać się Rosjan?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:00
- Zostali skrzywdzeni przez ZSRR, za którym jednak tęsknią, bo odebrano im dumę z mocarstwa - komentowała Iwona Smolka książkę "Czasy secondhand", która trafiła do finałowej dziesiątki Nagrody Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Reportaż to nie policyjna interwencja"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 15:00
- Jak piszę tekst, to nie myślę, czy on wywrze wpływ na świat. Wypuszczam go i czekam. Czasem udaje się coś zmienić - mówił Michał Olszewski, pierwszy polski laureat Nagrody Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń