Dolny Śląsk umiera. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 13:08
- Wokół mamy morze ruin. I to jest tragedia - mówił o dolnośląskich zabytkach jeden z uczestników Dwójkowej dyskusji, w której zastanawiano się, jak ratować niszczejące skarby kultury.
Audio
Żeliszów - klasycystyczny kościół ewangelicki z lat 1796-1797, projektu Carla Gottarda Langhansa, twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej. Po wojnie porzucony, obecnie w ruinie.
Żeliszów - klasycystyczny kościół ewangelicki z lat 1796-1797, projektu Carla Gottarda Langhansa, twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej. Po wojnie porzucony, obecnie w ruinie.Foto: Donkarabon/Wikipedia, lic. CC

W sobotniej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" odbyła się rozmowa, dla której punktm wyjścia stanowił raport "Śląsk. Kraina umierających pałaców" , przygotowany wspólnie przez autorów polskich i brytyjskich. Dotyczył on tragicznej sytuacji zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku.
Wojciech Wagner, współautor raportu, podkreślał w audycji, jak bogata jest dolnośląska ziemia w zabytki architektury i jak bardzo potrzebują one natychmiastowej pomocy. - Ktoś, kto nie zna tego regionu, może wziąć go za krajobraz bajkowy, choć to bajka smutna : co 2-3 kilometry obiekt zabytkowy, najczęściej w stanie fatalnym.
Z dwóch tysięcy pałaców, które przetrwały wojnę, do dziś bezpowrotnie przepadło około 600. W ruinie znajduje się około 15 % z tej ogromnej wyjściowej liczby. Około 20 % jest nieużywanych bądź znajduje się w stadium bliskim ruinie. W stanie dostatecznym, dobrym lub bardzo dobrym znajduje się pozostała część.
Jak ratować umierające pałace? O pomysłach na poprawienie ich losu mówili w audycji ci, którzy – jak Elizabeth von Kuester, właścicielka pałacu w Łomnicy – czynnie zaangażowali się w przywracanie zabytkom życia. Sprawa, podkreślano, nie jest oczywiście prosta. Brakuje funduszy, ale też niełatwo o pomysł, jak dany obiekt mógłby być wykorzystany, jaką funkcję mógłby pełnić. I jak mógłby zarabiać na siebie (przecież nie w każdym pałacu może powstać hotel...).
Co zaznaczono, rodzą się – przede wszystkim w przestrzeni internetowej – inicjatywy miłośników dolnośląskich zabytków mające na celu pokazanie skali problemu, swoistą inwentaryzację niszczejącego dziedzictwa, monitorujące działania odpowiedzialnych służb (zabytkidolnegoslaska.com.pl; Czerwona Lista zabytków Dolnego Śląska, itd.).
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której uczestnczyli: Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzka konserwator zabytków; Elizabeth von Kuester, właścicielka pałacu w Łomnicy; Wojciech Wagner, urbanista, współautor raportu "Śląsk. Kraina umierających pałaców"; Alicja Siatka, prezes Fundacji Pałac Gorzanów; Kazimierz Sztarbałło, historyk sztuki, konserwator zabytków, przyjaciel Fundacji Zamek w Goli; Arkadiusz Gutka, prezes stowarzyszenia Monitoring Zabytków z Lwówka Śląskiego, i Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
Audycję prowadziła Justyna Piernik.

Czytaj także

Dolina Pałaców i Ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:34
W cyklu "Przestrzenie kultury" zaprosimy Państwa do niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku w Kotlinie Jeleniogórskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małe Ojczyzny: Narol, czyli siedzibia Łosiów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 21:00
Chwalić Boga, pomagać ludziom, zachowywać prawdę, przestrzegać praw (Feliks Antoni hr. Łoś). Ta łacińska maksyma wita gości na stronach Fundacji Pro Academia Narolense.
rozwiń zwiń