Pranie Gałczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 23:30
W "Ćwiczeniach z myślenia" o miejscach związanych z poezją Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego opowie kustosz muzeum poety w Praniu - Wojciech Kaas.
Konstanty Ildefons Gałczyński z żoną Natalią
Konstanty Ildefons Gałczyński z żoną NataliąFoto: Wikimedia / CC

Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880 r. Polska nazwa "Pranie" wzięła się od łąki, nad którą leży leśniczówka, a która - jak mówili Mazurzy - "prała", czyli osnuwała się mgłą, dymiła. Leśniczówka położona jest w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim.

Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950 r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952 r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego. Zamiary te zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r.

W 1980 r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jako oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W studiu będziemy gościć kustosza muzeum, Wojciecha Kaasa. Jak zwykle w "Ćwiczeniach z myślenia" słuchacze będą odpowiadać na nasze zagadki. Numer telefonu do studia: (22) 645 22 22.

Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Witold Malesa.

8 grudnia (niedziela), godz. 14.00

Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń