Ukraina jako część botaniki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 19:20
W najnowszej książce "W gazetach tego nie napiszą” Taras Prochaśko portretuje Ukrainę jako krainę zamkniętą masywem Karpat, której granice i reżimy zmieniają się z zawrotną częstotliwością. Z pisarzem porozmawia Katarzyna Nowak.
Fragment okładki książki  W gazetach tego nie napiszą (wyd. Czarne)
Fragment okładki książki "W gazetach tego nie napiszą” (wyd. Czarne)Foto: materiały promocyjne

Jacek Braciak czyta "W gazetach tego nie napiszą” >>>

Ukraina jest roślinna. Nie darmo mówi się „na zielonej Ukrainie”. Ukraina to część botaniki. Roślinna strategia najlepiej odpowiada naszej cichej ekspansji. Roślinna zdolność przetrwania – to gwarancja naszego istnienia. Bardzo przypominamy górską łąkę. Jesteśmy kwiatami na niej. Wszyscy razem jesteśmy na jakiejś łące. Ale my – to kilkadziesiąt zupełnie różnych gatunków, którym jest tu przytulnie. I miliony pojedynczych kwiatów i ziół wszelkiego rodzaju, jakie tylko mogą być. Z powodu różnorodności nie da się mówić o jakiejś jedności – nie jesteśmy plantacją kawy. Niemniej jesteśmy właśnie tu, na tej połoninie

To słowa Tarasa Prochaśki. Więcej w "Notatniku Dwójki".

19 maja (poniedziełek), godz. 15.00-15.30

mm/jp

Zobacz więcej na temat: literatura Ukraina

Czytaj także

Taras Szewczenko – patron ukraińskich protestów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 06:03
– Wiersze Tarasa Szewczenki na Majdanie deklamują wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Jest on dla Ukraińców zjawiskiem absolutnie uniwersalnym, gdy trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytania – mówił w Dwójce Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurija Andruchowycza "Leksykon miast intymnych"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 18:00
Fragmentów książki ukraińskiego pisarza słuchaliśmy na antenie Dwójki w interpretacji Przemysława Bluszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

111 miejskich wizji Jurija Andruchowycza

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 08:00
- W tej książce najprzyjemniej czyta się o tych miastach, w których się było. Ja mogę polecić fascynujący Mińsk, Moskwę, Wrocław, pouczającą Pragę - o nowej publikacji znakomitego ukraińskiego pisarza "Leksykon miast intymnych" opowiadała w Dwójce jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serhij Żadan: nasze książki wyglądają dziś jak dziecięce pamiętniki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 08:00
- Większość tego, co zostało napisane na Ukrainie przez ostatnie 10 lat, straciło swoją aktualność. Okazało się, że rzeczywistość jest dużo bardziej paradoksalna i skomplikowana niż nam się wydawało - mówił w Dwójce popularny ukraiński pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina według Tarasa Prochaśki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 15:25
"W gazetach tego nie napiszą” w przekładzie Renaty Rusnak oraz interpretacji Jacka Braciaka to nasza kolejna propozycja w cyklu "To się czyta”. Pierwszy fragment już w poniedziałkowe przedpołudnie.
rozwiń zwiń