Serhij Żadan: nasze książki wyglądają dziś jak dziecięce pamiętniki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 08:00
- Większość tego, co zostało napisane na Ukrainie przez ostatnie 10 lat, straciło swoją aktualność. Okazało się, że rzeczywistość jest dużo bardziej paradoksalna i skomplikowana niż nam się wydawało - mówił w Dwójce popularny ukraiński pisarz.
Audio
  • Sierhij Żadan: nasze książki wyglądają dziś jak dziecięce pamiętniki (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Sierhij Żadan
Sierhij ŻadanFoto: Wikipedia/Maciek Król/Creative Commons Attribution 2.0

- Mój przyjaciel, prozaik z Doniecka, 10 lat temu zaczął pisać powieść fantastyczną o przyszłości Ukrainy. Akcja była taka, że Rosja i NATO rozpoczynają wojnę o Ukrainę. Państwo dzieli się na dwie części. Granica przechodzi na Dnieprze. On dokładnie opisuje okupowanie przez Rosję Charkowa, Ługańska, Doniecka. Pytałem go, czemu tego nie skończy; argumentowałem, że to będzie bestseller; a on bał się, że jak dokończy tę powieść, to ona się spełni - opowiadał w Dwójce Serhij Żadan.

Dziś ta futurystyczna, w zamierzeniu autora, historia nabiera cech przepowiedni. Po zajęciu Krymu Rosjanie podsycają separatystyczne nastroje we wschodniej Ukrainie, zaś USA wprowadzają sankcję dla Rosji. Zdaniem charkowskiego pisarza ta sytuacja sprzyja powstawaniu dobrej literatury.

- Dla pisarza to wielki sukces żyć w takich czasach, bo choć codzienność nie jest łatwa, to pisanie staje się bardzo interesujące. Mam nadzieję, że ta historia zakończy się dla Ukrainy sukcesem i powstanie u nas nowa ciekawa literatura – wyjaśnił.

Gość "Rozmów po zmroku" na razie nie zamierza pisać utworów inspirowanych wydarzeniami na Majdanie, mimo iż dostał taką ofertę z angielskiego wydawnictwa. Sam nie ma jednak wątpliwości, że raczej wcześniej niż później powieść na ten temat powstanie. - Myślę, że na takiego pisarza będzie się patrzeć jak na koniunkturalistę - zaznaczył.

W audycji Serhij Żadan opowiadał także o życiu codziennym w miastach opanowanych przez separatystów oraz o paradoksach związanych z ruchem na rzecz federalizacji Ukrainy. - Zwolennicy Anty-Majdanu pocieszają się tym, że po ich stronie jest cała Europa i cały świat. Mówią, że popierają ich francuscy i niemieccy socjaliści oraz że federalizacja jest dobra - wyjaśniał gość Katarzyny Nowak i Joanny Szwedowskiej. - Jako przykład podają Katalonię, która walczy z uciskiem Hiszpanii.  Paradoks polega na tym, że Katalonia była zawsze popierana przez ukraińskie środowiska patriotyczne, bo była utożsamiana z Ukrainą i radzieckim naciskiem...

Więcej na ten temat - w nagraniu rozmowy Serhijem Żadanem. Tłumaczył ją Michał Petryk.

Audycję przygotowały Joanna Szwedowska i Katarzyna Nowak.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: literatura polityka Ukraina

Czytaj także

"Na Ukrainie trwa zbrodnia przeciwko ludzkości". List Jurija Andruchowycza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:00
"Nie możemy zakończyć protestów, bo to będzie znaczyło, że godzimy się na kraj w postaci dożywotniego więzienia". Jurij Andruchowycz, ceniony ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz, napisał przejmujący list, w którym opisuje aktualną sytuację na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serhij Żadan: Donbas będzie walczył z bronią w ręku

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 23:00
Inwazja Rosji na wschodzie Ukrainy będzie oznaczać wielu zabitych i rozlew krwi – ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl znany ukraiński pisarz Serhij Żadan. Podkreśla, że na Ukrainie w istocie trwa wojna, a Rosja pogłębia okupację tego kraju cynicznymi środkami.
rozwiń zwiń