Przepis na szczęście wg Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 14:00
- Uznanie publiczności jest przyjemne, ale nie daje wielkiego szczęścia - mówił w Dwójce wybitny dyrygent, który w tym roku otrzymał statuetkę honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej za całokształt działalności.
Audio
  • Muzyczne drogi Stanisława Skrowaczewskiego (Notatnik Dwójki)
Koryfeusz Muzyki Polskiej to nie jedyna radiowa nagroda dla Stanisława Skrowaczewskiego. W 2009 roku dyrygent został uhonorowany Diamentową Batutą, prestiżową nagrodą muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia
Koryfeusz Muzyki Polskiej to nie jedyna radiowa nagroda dla Stanisława Skrowaczewskiego. W 2009 roku dyrygent został uhonorowany Diamentową Batutą, prestiżową nagrodą muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego RadiaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W "Notaniku Dwójki" Stanisław Skrowaczewski wspominał swoje życiowe i muzyczne wybory. - Jako dziecko chciałem należeć do spółki z panem Mozartem, Beethovenem i komponować tak jak oni. Moje pierwsze utwory były w stylu wiedeńskich klasyków - opowiadał Annie Skulskiej. - To trwało bardzo krótko i wkrótce uległem wpływom Wagnera, Brucknera i Straussa. A potem przyszedł dodekafonia Schönberga i Albana Berga...

Dyrygent podkreślał, że to właśnie kontakt z muzyką pozwalał mu poczuć prawdziwe szczęście. Nie gonił natomiast to za uznaniem krytyki czy publiczności, gdyż nie były dla niego przesadnie ważne. - Chciałem też wzruszyć się własną muzyką, a jest to cel bardzo trudny - dodawał.

W audycji Stanisław Skrowaczewski mówił o swoim podejściu do orkiestry, które pozwoliło mu na czerpanie przyjemności ze współpracy z muzykami z całego świata.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: Stanisław Skrowaczewski (nagrania archiwalne)

Data emisji: 12.11.2015

Godzina emisji: 13.00

bch/mm

Czytaj także

Rozmowa ze Stanisławem Skrowaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:28
W rozmowie z Anną Skulską słynny polski dyrygent i kompozytor ujawnił wiele sekretów swojego warsztatu i podzielił się swoimi poglądami na literaturę muzyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrowaczewski: gdybym osiągnął ideał, byłbym nieszczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:00
W dniu 90. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Anna Skulska przypomniała fragmenty radiowych rozmów z Jubilatem.
rozwiń zwiń