Zamecznik. Fotografie zanurzone w plakatach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:02
- Prywatność i dom mocno wpływały na jego twórczość - mówiła w Dwójce Karolina Puchała, kuratorka ekspozycji poświęconej Wojciechowi Zamecznikowi.
Audio
Wystawa prac Wojciecha Zamecznika w warszawskiej Zachęcie
Wystawa prac Wojciecha Zamecznika w warszawskiej ZachęcieFoto: Marek Krzyżanek/materiały prasowe/ Creative Commons

W warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę "Foto - grafik", która pokazuje Zamecznika jako niestrudzonego eksperymentatora w dziedzinie fotografii. Jej kuratorki zwracały w Dwójce uwagę na moment, w którym artysta zaczął wykorzystywać w swoich pracach zdjęcia z archiwum rodzinnego. - To było w latach 50. w plakacie do filmu "Czerwony kwiat". Od tego momentu mnożą się projekty, w których zamieszcza własne zdjęcia.

Co ciekawe, Wojciecha Zamecznika można określić jednym z polskich prekursorów zdjęć typu "selfie". Artysta robiąc sobie autoportrety z ręki, badał możliwości fotografowania ludzkiej twarzy. W audycji usłyszeliśmy też historię powstania słynnego plakatu do filmu "Pociąg".

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Karolina Puchała i Karolina Ziębińska-Lewandowska (kuratorki), Juliusz Zamecznik (syn artysty), Mieczysław Wasilewski (uczeń artysty), Ewa Zielińska (przyjaciółka)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/jp

Czytaj także

Prawda i wzruszenie. W obiektywie Zofii Rydet

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 15:05
Rozmowa o twórczości Zofii Rydet, jednej z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii, której prace będzie można oglądać w warszawskiej Galerii Studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Beyer - fotograf Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 08:30
8 listopada 1877 roku zmarł Karol Beyer, uważany za ojca polskiej fotografii.
rozwiń zwiń