REKLAMA

Kobiety domu Kossaków. Błękitna krew i wielka siła

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:00
- To często kobiety wysoko urodzone, niepotrzebnie pozostające w cieniu. Ja próbuję je z tego cienia wydobyć - deklarowała Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Kobiety Kossaków".
Audio
  • Rozmowa o kobietach domu Kossaków (Notatnik Dwójki)
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to jedna z najsłynniejszych, ale nie jedyna zasłużona dla polskiej kultury kobieca reprezentantka rodu Kossaków
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to jedna z najsłynniejszych, ale nie jedyna zasłużona dla polskiej kultury kobieca reprezentantka rodu Kossaków Foto: wikimedia.commons/dom. publiczna/NAC

W audycji mowa była o bardzo znanych artystkach należących do rodu Kossaków - pisarkach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdalenie Samozwaniec, Zofii Kossak-Szczuckiej. Ale przede wszystkim o mniej znanych reprezentantkach tej rodziny - na przykład o Zofii z Gałczyńskich Kossakowej czy jej córce Zofii z Kossaków Romańskiej.

- Łączyła je wielka wewnętrzna siła, umiejętność przetrwania trudnych okoliczności życiowych. Często dożywały późnych lat i dosłownego lub przenośnego zrujnowania domów - opowiadała Joanna Jurgała-Jureczka.

Wiele kobiet domu Kossaków połączyła jeszcze jedna skłonność, która znacząco przyczyniła się do powstania omawianej książki.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Joanna Jurgała-Jureczka (autorka książki "Kobiety Kossaków")

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Czytaj także

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 05:45
- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Kossaków. O wielkich malarzach przez pryzmat ich matek, żon i kochanek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 10:35
Kossakowie to ludzie wielu talentów, ale także rodzina pełna tajemnic. Dziesiątki listów i dokumentów udowadniają, że byli mocni, wyraziści, ale niejednokrotnie bardzo wrażliwi - mówi Joanna Jurgała-Jureczka, autorka "Kobiet Kossaków".
rozwiń zwiń