X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Silna ręka i miękkie serce

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 09:09
Halina Konopacka nie miała figury miotaczki, była smukła, mimo to pobiła trzykrotnie rekord świata w rzucie dyskiem. Pisała wiersze, malowała, ale miała "łeb na karku" - to ona kierowała jednym z automobili, które wywiozły polski rząd do Rumunii w 1939 roku.
Audio
Halina Konopacka, Światowid 1928
Halina Konopacka, "Światowid" 1928Foto: Wikimedia/domena publiczna

Pasja sportowa była u niej rodzinna: jej brat, piłkarz Polonii, był instruktorem gimnastyki w Polskim Radio. Halina Konopacka (1900-1989) zaczęła od narciarstwa, a tatrzańskie stoki ubarwiał jej słynny czerwony beret. Uprawiała też tenis, pływanie, koszykówkę, automobilizm i lekką atletykę: pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Nie miała figury miotaczki, była smukła, mimo to pobiła trzykrotnie rekord świata w rzucie dyskiem. W Amsterdamie w roku 1928 zdobyła złoty medal olimpijski: pierwszy złoty dla Polski i pierwszy w historii kobiecy medal olimpijski w rzucie dyskiem (dopiero w Amsterdamie dopuszczono kobiety do rywalizacji). Wybrano ją także Miss Igrzysk.

Sport uprawiała czynnie tylko do 1931 roku, poprzestając na ruchu dla zdrowia. Gdy Ignacy Matuszewski, minister skarbu II RP poślubił Konopacką w 1928 roku, Antoni Słonimski zauważył, że jeszcze żaden rząd w historii nie mógł się pochwalić takim "mężem silnej ręki".

- Dowcipna, dobrze wychowana, wspaniała kobieta – mówi prof Anna Nasiłowska. - Przez rok była redaktorem naczelnym pisma "Start". Aktywnie działała w polskim ruchu olimpijskim.

Drukowała w "Skamandrze" i "Wiadomościach literackich", cieszyła się uznaniem Grydzewskiego, Wierzyńskiego, Słonimskiego.

- Nie jest to nowatorstwo Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, to poezja kobieca, kulturalna, typowo skamandrycka. Analizuje relacje kobieta-mężczyzna, mówi o wspomnieniach młodości, o zazdrości – ocenia prof. Nasiłowska.  

"Wiersze to grzech mej młodości" napisała Konopacka. "Niektórym to przechodzi, innym nie. Mnie to przeszło, ale nie wstydzę się tego, co napisałam".

Do pisania już nie wróciła, ale po wojnie zajęła się malarstwem.

Audycja Witolda Malesy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chłosta i pomnik dla olimpijskich oszustów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 14:13
Ci, którzy łamali obowiązujące podczas igrzysk zasady, poddawani byli chłoście. Wzdłuż alei prowadzącej na olimpijski stadion ci sami sportowcy stawiali sobie... pomniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni ruszyli po złoto. Polscy bohaterowie Igrzysk

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 16:00
Halina Konopacka - pierwsza złota medalistka z Polski, Janusz Kusociński - człowiek z żelaza, Jerzy Kulej...
rozwiń zwiń