Silna ręka i miękkie serce

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 09:09
Halina Konopacka nie miała figury miotaczki, była smukła, mimo to pobiła trzykrotnie rekord świata w rzucie dyskiem. Pisała wiersze, malowała, ale miała "łeb na karku" - to ona kierowała jednym z automobili, które wywiozły polski rząd do Rumunii w 1939 roku.
Audio
Halina Konopacka, Światowid 1928
Halina Konopacka, "Światowid" 1928Foto: Wikimedia/domena publiczna

Pasja sportowa była u niej rodzinna: jej brat, piłkarz Polonii, był instruktorem gimnastyki w Polskim Radio. Halina Konopacka (1900-1989) zaczęła od narciarstwa, a tatrzańskie stoki ubarwiał jej słynny czerwony beret. Uprawiała też tenis, pływanie, koszykówkę, automobilizm i lekką atletykę: pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Nie miała figury miotaczki, była smukła, mimo to pobiła trzykrotnie rekord świata w rzucie dyskiem. W Amsterdamie w roku 1928 zdobyła złoty medal olimpijski: pierwszy złoty dla Polski i pierwszy w historii kobiecy medal olimpijski w rzucie dyskiem (dopiero w Amsterdamie dopuszczono kobiety do rywalizacji). Wybrano ją także Miss Igrzysk.

Sport uprawiała czynnie tylko do 1931 roku, poprzestając na ruchu dla zdrowia. Gdy Ignacy Matuszewski, minister skarbu II RP poślubił Konopacką w 1928 roku, Antoni Słonimski zauważył, że jeszcze żaden rząd w historii nie mógł się pochwalić takim "mężem silnej ręki".

- Dowcipna, dobrze wychowana, wspaniała kobieta – mówi prof Anna Nasiłowska. - Przez rok była redaktorem naczelnym pisma "Start". Aktywnie działała w polskim ruchu olimpijskim.

Drukowała w "Skamandrze" i "Wiadomościach literackich", cieszyła się uznaniem Grydzewskiego, Wierzyńskiego, Słonimskiego.

- Nie jest to nowatorstwo Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, to poezja kobieca, kulturalna, typowo skamandrycka. Analizuje relacje kobieta-mężczyzna, mówi o wspomnieniach młodości, o zazdrości – ocenia prof. Nasiłowska.  

"Wiersze to grzech mej młodości" napisała Konopacka. "Niektórym to przechodzi, innym nie. Mnie to przeszło, ale nie wstydzę się tego, co napisałam".

Do pisania już nie wróciła, ale po wojnie zajęła się malarstwem.

Audycja Witolda Malesy.

Czytaj także

Chłosta i pomnik dla olimpijskich oszustów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 14:13
Ci, którzy łamali obowiązujące podczas igrzysk zasady, poddawani byli chłoście. Wzdłuż alei prowadzącej na olimpijski stadion ci sami sportowcy stawiali sobie... pomniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni ruszyli po złoto. Polscy bohaterowie Igrzysk

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 16:00
Halina Konopacka - pierwsza złota medalistka z Polski, Janusz Kusociński - człowiek z żelaza, Jerzy Kulej...
rozwiń zwiń