REKLAMA

Żegnamy Różewiczowskiego "Profesora"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 16:59
Znakomity historyk sztuki Mieczysław Porębski zmarł w Warszawie w ubiegłym tygodniu.
Audio
Mieczysław Porębski
Mieczysław PorębskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zajmował się głównie sztuką XIX i XX wieku oraz teorią sztuki. Do najważniejszych publikacji profesora Porębskiego należą: "Ikonosfera", "Pożegnanie z krytyką", "Interregnum" czy "Sztuka a informacja". Był także, a może przede wszystkim profesorem, czowiekiem, który wywarł wpływ na kilka pokoleń polskich historyków sztuki.

Mieczysław Porębski urodził się 31 marca 1921 roku w Gnieźnie. W 1938 rozpoczął studia historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Krakowie, gdzie spotkał artystów stanowiących trzon późniejszej tzw. Grupy Krakowskiej, którym później towarzyszył swą działalnością krytyczną przez następne pół wieku. Był krytykiem i przyjacielem artystów, m.in. Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Nowosielskiego. Właśnie jemu Tadeusz Różewicz poświęcił swoj poemat "Nożyk Profesora". Mieczysław Porębski zmarł w wieku 91 lat.

Zapraszam Państwa do wysłuchania wspomnień profesor Marii Poprzęckiej oraz uczniów profesora: Krystyny Czerni - pisarki, krytyka i historyka sztuki; a także  Adama Rzepeckiego - artysty. W audycji usłyszą Państwo także samego Mieczysława Porębskiego.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji

 

 

Czytaj także

Zaczytani Stenka i Chyra

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 10:30
Aktorzy czytają nam książki Tochmana i Szczygła, a wybitny profesor przekazuje swoją wyjątkową bibliotekę do muzeum. Literacka Dwójka zaprasza!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz i przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 17:07
Oni uczyli go malować i gotować jajka na miękko, on pisał do nich setki zabawnych listów. Posłuchaj o przyjaźni Tadeusza Różewicza, Jerzego Nowosielskiego i prof. Mieczysława Porębskiego.
rozwiń zwiń