Polskie Radio
Section05
Gniezno

Kryminalne Gniezno. Fałszerze i szopenfeldziarze w pierwszej stolicy Polski

- Tysiąc lat historii i tradycji obowiązuje. Oprócz tych fantastycznych chwil w naszych dziejach, takich jak początki państwa polskiego, łącznie z koronacją Bolesława Chrobrego i wcześniej zjazdem gnieźnieńskim, okazuje się, że w Gnieźnie mieszkało też całkiem sporo gałganów - przyznaj Rafał Jurke, autor książki "Kryminalne Gniezno" i przewodnik po tym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno podróże po Polsce Anna Stempniak

Koronacje w dawnej Polsce. "Namaszczenie rąk, piersi i barku", pielgrzymka na Skałkę

Koronacja Karola III – która będzie przebiegała w niezwykle uroczysty, oparty na kilkusetletniej tradycji sposób – stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz średniowiecze

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Zjazd Gnieźnieński Bolesław Chrobry Gniezno Niemcy św. Wojciech średniowiecze

"Ja Polskę kocham. Kochają Polskę ci, którzy nas popierają". Jarosław Kaczyński o patriotyzmie

- Ja Polskę kocham, my kochamy Polskę, kochają Polskę ci, którzy nas popierają - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Gniezna prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że polityka PiS nie polega na manipulacji. - Prowadzimy normalną rozmowę - podkreślił. Wyjaśnił, że PiS traktuje "patriotyzm jako zobowiązanie do obrony naszych interesów zewnętrznych, do wzmacniania naszego bezpieczeństwa; a także realizacji takiej polityki społecznej, która będzie nasz naród czyniła wspólnotą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Gniezno patriotyzm PiS