Historia "Irydiona" – pierwszej premiery Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 10:00
- Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić, czym dla mieszkańców Warszawy była możliwość oglądania na scenie dramatu romantycznego - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff, która wspominała początki działalności stołecznej sceny.
Audio
  • Jak została przyjęta premiera spektaklu "Irydion"? Kto go przygotował, kto brał w nim udział? Posłuchaj!!!
Historia Irydiona  pierwszej premiery Teatru Polskiego
Foto: mat.prasowe/Teatr Polski

Premierowe przedstaiwnie "Irydiona" odbyło się 29 stycznia 1913 roku i dla przybyłych do Teatru Polskiego widzów stanowiło niemałe zaskoczenie. Zachwyt wzbudzała nowoczesna, trójwymiarowa scenografia Karola Frycza. - Poszczególne obrazy – na przykład, widok Koloseum w finale sztuki, olśniewały - opowiadała Barbara Osterloff.

W obsadzie spektaklu znalazły się wielkie gwiazdy m.in. Aleksander Zelwerowicz, Jerzy Leszczyński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn, czy Stefan Jaracz. Wśród aktorek przodowała żona Szyfmana – Maria Przybyłko-Potocka. - Szyfman dobierał ekipę umiejętnie. Artystów sprowadzał nawet z teatrów spoza Warszawy – dodawał gość "Notatnika Dwójki".

Więcej na temat premierowego spektaklu Teatru Polskiego w Warszawie, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia w nagraniu 2. odcinka cyklicznej audycji poświęconej jego dziejom. W audycji oprócz wypowiedzi prof. Barbary Osterloff  znalazły się także nagrania z archiwów Polskiego Radia: wypowiedzi Arnolda Szyfmana, Seweryny Broniszówny, i Jana Kruszewskiego.

>>Posłuchaj historii romansu, który legł u podstaw powstania Teatru Polskiego w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Teatr przyjazny widzowi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 09:00
W najbliższym wydaniu "Magazynu Bardzo Kulturalnego" opowiemy m.in. o spektaklu muzycznym w reżyserii Zbigniewa Zamachowskiego i przedstawieniu Marty Meszaros "Edith i Marlene".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Wieki w Warszawie - dzieło życia Antonia Corazziego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 06:00
Włoch uważał się za specjalistę w budowaniu teatrów. Zaprojektował teatr dla Aleksandrii w Egipcie, narysował piękny projekt dla teatru w Kopenhadze. Jednak to nasz teatr uważa się za perłę w jego dorobku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigel Kennedy i Jimi Hendrix o wykluczonych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 09:05
- Oba spektakle"Out/Cool fire" łączy przesłanie. Najistotniejsze jest to, że prawdziwe wartości znajdują się teraz poza mainstreamem, to wykluczeni je chronią - opowiadają goście "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń