Jan Ekier: w Chopinie tkwiło kilka różnych osobowości twórczych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Nie za to go kochamy, że był dowcipny i miał romans z George Sand - podkreśla redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesor Jan Ekier otrzymał tytuł Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej.
Audio
  • Jan Ekier: w Chopinie tkwiło kilka różnych osobowości twórczych
Jan Ekier
Jan Ekier Foto: PAP/Paweł Supernak

Nagrody rozdano 1 października, podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Laureatami Koryfeusza Muzyki Polskiej zostali:

  • w kategorii Osobowość Roku - Piotr Beczała
  • w kategorii Wydarzenie Roku - Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
  • Nagroda Honorowa - Jan Ekier

Statuetkę wnukowi profesora Ekiera wręczył Piotr Paleczny, podkreślając, że laureat jest koryfeuszem nie tylko dla swoich bezpośrednich uczniów, lecz także dla kolejnych pokoleń pianistów korzystających z Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Ustami swojego potomka profesor tłumaczył, z właściwym sobie dowcipem: - Nie łatwo wkraczać w 101. rok życia, zwłaszcza jeśli robi się to pierwszy raz...

Koryfeusz Muzyki Polskiej powstał z inicjatywy środowiska muzycznego w 2011 roku. Nagroda stanowi wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej - gatunkowo i chronologicznie - muzyki polskiej. Koryfeusz jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Relację z wręczenie statuetki przedstawiła w "Notatniku Dwójki" Anna Skulska, która przypomniała również swoją rozmowę z profesorem Janem Ekierem z 2010 roku.

- Gdy zaczynaliśmy pracę nad Wydaniem Narodowym, Jerzy Waldorff żartował złośliwie, że zajmie nam to 450 lat. Na szczęście uporaliśmy się z zadaniem dużo szybciej. Dodam, że bardzo pomógł nam rozwój technologii. Dzięki internetowi możemy dziś na przykład obejrzeć znakomitą reprodukcję pierwodruku na drugim końcu świata - podkreśla profesor. Epokowa praca nad edycją dzieł Chopina zakończyła się faktycznie w 2010 roku, choć, jak podkreśla redaktor naczelny, Wydanie ma charakter otwarty, gdyż wciąż pojawiają się i będą się pojawiać materiały źródłowe.

W rozmowie z Anną Skulską Jan Ekier podał też trzy atrybuty muzyki Chopina, które sprawiają, że jest ona nam tak bliska. Po pierwsze to jej głęboka polskość. Po drugie - osobisty charakter, który daje słuchaczowi wrażenie, iż kompozytor przemawia do niego bezpośrednio. Po trzecie - ukryty w muzyce bezmiar cierpienia, który odbijał się potem w naszej historii.

Więcej - o wielości twórczych osobowości Chopina, problemach, która sprawia współczesna edycja jego dzieł, oraz najpopularniejszych błędach we wcześniejszych wydaniach - w nagraniu audycji.

mm

Czytaj także

Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ekier: młodość w Krakowie to niezapomniane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 17:25
– Kraków ze względu na lokalizację pomiędzy Lwowem i zachodem Europy był miastem "przelotowym", przez które przewijało się wielu wybitnych muzyków – opowiadał Jubilat w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomienia wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 21:30
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
rozwiń zwiń