Jan Ekier: młodość w Krakowie to niezapomniane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 17:25
– Kraków ze względu na lokalizację pomiędzy Lwowem i zachodem Europy był miastem "przelotowym", przez które przewijało się wielu wybitnych muzyków – opowiadał Jubilat w "Notatniku Dwójki".
Audio
  • Wspomnienia Jana Ekiera w 100 rocznicę urodzin. Z Jubilatem rozmawiała Anna Skulska. (Notatnik Dwójki)
Jan Ekier
Jan Ekier Foto: PAP/Maciej Kłoś

W rozmowie z Anną Skulską wybitny pedagog wspominał swoją młodość i wydarzenia, które odegrały ważną rolę w jego życiu. – Są trzy rzeczy, które wpłynęły na rozwój moich zainteresowań: przede wszystkim dom rodzinny, po drugie pierwsi nauczyciele muzyki i co najważniejsze środowisko ludzi, wśród których się obracałem – powiedział w "Notatniku Dwójki” prof. Jan Ekier.

– Bardzo wiele zawdzięczam mojej pierwszej nauczycielce muzyki - Pani Oldze Stolfowej. Uczyła mnie i moją siostrę fortepianu, ale ona zawsze twierdziła, że uczy nas muzyki – opowiadał Jubilat. Wspominał też krakowskie koncerty wybitnych mistrzów pianistyki: Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa i Egona Petriego, który przez 13 lat był związany z Polską.

Jan Ekier urodził się 29 sierpnia 1913 w Krakowie. Pierwsze koncerty zaczął dawać w wieku kilkunastu lat. Wielokrotnie grywał na cztery ręce ze swoją siostrą, Haliną. W 1937 roku został laureatem VIII nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzieło jego życia związane jest z dorobkiem Fryderyka Chopina i Wydaniem Narodowym jego dzieł, którego jest redaktorem naczelnym od 1959 roku.
W gawędzie prof. Ekier wspomina też lata okupacji i trudne czasy powojenne.
Audycję przygotowała Anna Skulska.


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Jan Ekier

Czytaj także

Wydawca Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 00:00
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki jego muzyce wielu przetrwało okupację

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:30
Prof. Jan Ekier kończy 99 lat. Czemu pokochał Chopina? – Jego muzyka jest bardzo polska – przyznaje z rozbrajającą szczerością nobliwy jubilat.
rozwiń zwiń