X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ekier: młodość w Krakowie to niezapomniane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 17:25
– Kraków ze względu na lokalizację pomiędzy Lwowem i zachodem Europy był miastem "przelotowym", przez które przewijało się wielu wybitnych muzyków – opowiadał Jubilat w "Notatniku Dwójki".
Audio
  • Wspomnienia Jana Ekiera w 100 rocznicę urodzin. Z Jubilatem rozmawiała Anna Skulska. (Notatnik Dwójki)
Jan Ekier
Jan Ekier Foto: PAP/Maciej Kłoś

W rozmowie z Anną Skulską wybitny pedagog wspominał swoją młodość i wydarzenia, które odegrały ważną rolę w jego życiu. – Są trzy rzeczy, które wpłynęły na rozwój moich zainteresowań: przede wszystkim dom rodzinny, po drugie pierwsi nauczyciele muzyki i co najważniejsze środowisko ludzi, wśród których się obracałem – powiedział w "Notatniku Dwójki” prof. Jan Ekier.

– Bardzo wiele zawdzięczam mojej pierwszej nauczycielce muzyki - Pani Oldze Stolfowej. Uczyła mnie i moją siostrę fortepianu, ale ona zawsze twierdziła, że uczy nas muzyki – opowiadał Jubilat. Wspominał też krakowskie koncerty wybitnych mistrzów pianistyki: Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa i Egona Petriego, który przez 13 lat był związany z Polską.

Jan Ekier urodził się 29 sierpnia 1913 w Krakowie. Pierwsze koncerty zaczął dawać w wieku kilkunastu lat. Wielokrotnie grywał na cztery ręce ze swoją siostrą, Haliną. W 1937 roku został laureatem VIII nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzieło jego życia związane jest z dorobkiem Fryderyka Chopina i Wydaniem Narodowym jego dzieł, którego jest redaktorem naczelnym od 1959 roku.
W gawędzie prof. Ekier wspomina też lata okupacji i trudne czasy powojenne.
Audycję przygotowała Anna Skulska.


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Jan Ekier
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wydawca Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 00:00
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki jego muzyce wielu przetrwało okupację

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:30
Prof. Jan Ekier kończy 99 lat. Czemu pokochał Chopina? – Jego muzyka jest bardzo polska – przyznaje z rozbrajającą szczerością nobliwy jubilat.
rozwiń zwiń