Rozum i miłość. Sekretny związek Heideggera i Arendt

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:00
– Okazuje się, że Heidegger, choć żonaty, był bardzo kochliwy. Jego związek z Arendt nie był jednak tylko przygodą miłosną profesora. Dla niej zaś była to historia całego życia – mówił w Dwójce Bogdan Baran, tłumacz książki Antonii Grunenberg "Hannah Arendt i Martin Heidegger".
Audio
  • Bogdan Baran opowiada o romansie Martina Heideggera i Hannah Arendt (Notatnik Dwójki)
Hannah Arendt
Hannah ArendtFoto: Ryohei Noda/Flickr/CC

Publikacja ukazała się pod koniec 2013 r. w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Podtytuł książki brzmi: "historia pewnej miłości". Czy rzeczywiście była to miłość, czy tylko fascynacja profesora swoją studentką? – To jedna z wielu poruszających historii. Ta jest jednak wyjątkowa. – powiedział Bogdan Baran, tłumacz, znawca niemieckiej literatury i filozofii. – Takie przypadki, jak romans Marylin Monroe i Arthura Millera, były nieciekawe. Związek dwojga filozofów to historia właściwie całego życia, przynajmniej w przypadku Hannah Arendt. Jego wymiar był szalenie głęboki – podkreślił.

– Działo się to w latach dwudziestych, w okresie Republiki Weimarskiej – opowiadał Bogdan Baran. – To były przecież straszne czasy. Wystarczy przypomnieć, że pół kraju było pod bronią. Nazywam Republikę Weimarską ukrytym przedłużeniem I wojny światowej – dodał. Na tle wielkiej historii tym wyraźniej zaznaczają się różnice między dwojgiem tych ludzi. Martin Heidegger pochodził z ubogiej rodziny katolickiej. Z trudem uzyskał wykształcenie akademickie. Zgodnie z życzeniem rodziców miał zostać księdzem. – Hannah Arendt tymczasem była Żydówką. Urodziła się jednak w rodzinie dość mocno zasymilowanej, nigdy nie była wierząca, nie znała nawet hebrajskiego – powiedział tłumacz.

Gdy się poznali, Hannah Arendt była dwa razy młodsza od Heideggera. W 1924 r. przyjechała do Marburga na studia. Była aktywną studentką, dającą się zauważyć. Podobno była także bardzo atrakcyjna. To Heidegger pierwszy napisał do niej list, w którym wyraził swoje uczucia do niej. W 1925 r. przeżyli krótki, ale intensywny romans. Później jednak uczucia Heideggera uległy ochłodzeniu. Zaczął podkreślać, że dla niego najważniejsza w życiu jest praca. – Ich związek pozostawał zresztą tajny. Heidegger już od ośmiu lat był żonaty. Znalazł się więc w trudnej sytuacji ze względu na moralność, obyczajność i stanowisko profesorskie – mówił Bogdan Baran.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą w "Notatniku Dwójki" z tłumaczem książki przeprowadził Witold Malesa.

mc

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się wydarzyło między Arendt i Heideggerem?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 08:00
- Fakt, że kochał tę kobietę, to jedyna zaleta tego człowieka, jaka mi przychodzi do głowy - tak o granej przez siebie postaci Martina Heideggera w sztuce "Rzecz o banalności i miłości" opowiadał w Dwójce Adam Ferency.
rozwiń zwiń