Jak się odchodzi po 20 latach? Wspomnienia Marka Mosia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 11:50
- Ja do dziś przepraszam kolegów za stres, jakiego doznali przez tę sytuację - w "Notatniku Dwójki" znakomity skrzypek i dyrygent wspominał swoje odejście z Kwartetu Ślaskiego i dalsze losy związane z Orkiestrą Kameralną Aukso.
Audio
  • Marek Moś o współpracy z Orkiestrą Kameralną Aukso i Kwartetem Śląskim - audycja Beaty Stlińskiej (Notatnik Dwójki)
Marek Moś poprowadzi swoją orkiestrę AUKSO w wyjątkowo rozległym historycznie programie
Marek Moś poprowadzi swoją orkiestrę AUKSO w wyjątkowo rozległym historycznie programieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Założona w 1998 roku Orkiestra Aukso to dziś jedna z najlepszych kameralnych orkiestr w Polsce. Zespół przez wielu ceniony jest przede wszystkim jako znakomity wykonawca muzyki współczesnej. Takie zaszufladkowanie jest jednak, zdaniem twórcy orkiestry Marka Mosia, krzywdzące. - Zespół bardzo chętnie przyjmuje zaproszenia czy też sam z takimi inicjatywami wychodzi, by wykonywać muzykę, która łączy gatunki. Jednak ja absolutnie stoję na straży pielęgnacji brzmienia i jakości, a do tego na razie nie wymyślono nic lepszego niż klasyka. Gramy jej bardzo dużo - wyjaśniał.
>>Zobacz spotkanie z Kwartetem Śląskim w "Five o'clock"
Wyjściowy poziom Orkiestrze Aukso zapewnili wybrani przez Marka Mosia absolwenci i uczniowie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W rozmowie z Beatą Stylińską dyrygent zdradzał, że obyło się bez przesłuchań i wieloetapowych eliminacji. - To zrodziło się spontanicznie z potrzeby mojej, ale też moich studentów. Zwracałem uwagę na pasję i chęć do pracy. Większość muzyków, która zaczynała grę w Aukso, gra tam do dzisiaj - opowiadał gość "Notatnika Dwójki".

Radosny moment powstania Orkiestry Aukso splótł się z dramatycznym etapem w historii Kwartetu Śląskiego, założonego 20 lat wcześniej przez Marka Mosia. Pierwszy skrzypek zespołu postanowił wtedy opuścić swoje "dziecko", by w całości poświęcić się nowej orkiestrze. - To był dla kolegów bardzo trudny czas. Było im trudno zrozumieć, jak można porzucić dorobek wieloletniej pracy i zacząć nową drogę...

Więcej na temat okoliczności rozstania z Kwartetem Ślaskim, ale tez nowych wyzwań muzycznych Marka Mosia - w nagraniu audycji, w której o dyrygencie mówili też: Justyna Rekść Raubo, która zainicjowała z nim Festiwal "Letnia Filharmonia Aukso", oraz Arkadiusz Kubica z Kwartetu Śląskiego.

Audycję przygotowała Beata Stylińska.

bch

Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dochodzimy do dojrzałości". 35 lat Kwartetu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
– Mówi się, że w kwartecie pierwszych 25 lat jest najtrudniejsze, a potem zaczyna się odczuwać przyjemność z grania w zespole – mówili w Dwójce członkowie Kwartetu Śląskiego, który wystąpił na jubileuszowym koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń