Wiersze jak głos Kuronia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:00
- Witold Dąbrowski zawsze pisał utwory, które potem mogłem uważać za swój głos - mówił o poecie i działaczu opozycji Jacek Kuroń.
Wiersze jak głos Kuronia
Foto: wikipedia commons/Ralpharama

Zeszyty Literackie wydały właśnie tom "Krajobraz z chmurą". To wiersze Witolda Dąbrowskiego, działacza opozycji, mocno związanego z STS-em. W Dwójce o swoim tacie i jego poezji opowiadała Justyna Dąbrowska.

- Na pewno wywarł na mnie wpływ przez to, jakim był człowiekiem - mówiła. - Myślę, że mam wiele jego cech, jakiś rodzaj wrażliwości, także wrażliwości na słowo. Dzięki niemu jestem przekonana, że nie można zostawać obojętnym, że trzeba starać się zostawić ten świat przynajmniej nie gorszym, niż się go zastało.

Jacek Kuroń zapamiętał go natomiast tak:

"Witold Dąbrowski zawsze pisał wiersze, które potem mogłem uważać za swój głos. Jesienią 1982 roku w ośrodku internowanych [...] dotarł do mojej celi numer "Znaku", w którym był pośmiertnie opublikowany poemat Witka "Portret trumienny". I tam obok innych poruszających mnie fragmentów przeczytałem taki:

Zbyt krótko żyje każdy z nas,
zbyt krótko wolno żyć mu serio -
zdąży wystrzelić tylko raz,
jedną, jedyną zamieść serią,
a kiedy nowe pokolenie
wybiera okop albo las,
pomiędzy nimi nie ma nas

jużeśmy weszli między cienie"

* * *

Witold Dąbrowski był również cenionym tłumaczem m.in. Sołżenicyna, Bułhakowa i Okudżawy, a także również współzałożycielem i autorem słynnych satyrycznych tekstów dla Studenckiego Teatru Satyryków.

usc/mat.prasowe

Czytaj także

Pierwsza jawna opozycja w PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 20:09
29 września 1976 roku wyszedł pierwszy numer komunikatu KOR, w którym podano nazwiska członków Komitetu Obrony Robotników, ich adresy oraz telefony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiersze Dąbrowskiego i piosenki Kleyffa

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 10:50
W poniedziałkowym Poranku Dwójki mówiliśmy o projekcie "Głosy w Kordegardzie" oraz konkursie Mazowieckiej Akademii Książki.
rozwiń zwiń