Pierwsza encyklopedia sztuki w polskim języku migowym

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 17:13
Zdawać by się mogło, że skoro osoby niesłyszące widzą, mogą zapoznać się z definicjami zjawisk w sztuce za pomocą tekstu. Sprawa jednak nie jest tak prosta.
Audio
  • Paulina Celińską o pierwszej encyklopedii sztuki w polskim języku migowym (Wybieram Dwójkę)
- Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób miało szansę zobaczyć, poczuć to, co robimy - mówiła dyrektor Zachęty Hanna Wróblewska
- Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób miało szansę zobaczyć, poczuć to, co robimy - mówiła dyrektor Zachęty Hanna WróblewskaFoto: Depositphotos

"Action painting", "artzin", "body art", "kicz", "modernizm", "op-art", "ready made", "sztuka ziemi" – z takimi hasłami mogą zapoznać się odbiorcy filmów składających się na encyklopedię sztuki przygotowaną przez Zachętę wraz z Grupą Artystów Głuchych. Idea przedsięwzięcia narodziła się w 2013 r. po warsztatach z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi.

Paulina Celińska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, tłumaczyła, dlaczego tradycyjna encyklopedia nie sprawdza się tak dobrze jak zestaw filmów. – Gdy zapisze się niektóre pomysły artystów, mogą się okazać nie do końca zrozumiałe. Czasem to zbyt metaforyczne komentarze, czasem zawierają szereg abstrakcyjnych pojęć trudnych do wyobrażenia dla osób niesłyszących, szczególnie tych, które dopiero zaczynają swoją edukację – mówiła.

***

Przygotował: Paweł Siwek

Gość: Paulina Celińska (koordynatorka encyklopedii sztuki w polskim języku migowym), Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty)

Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji:
17.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę" .

***

Zapraszamy też do obejrzenia nagrania wideo z audycji na temat udziału osób niepełnosprawnych w kulturze. Rozmowa tłumaczona jest na język migowy:

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat niewidomych w Polsce. "Można normalnie żyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 16:48
– Edukacja osoby niewidomej jest bardzo ważna: by ta mogła maksymalnie wykorzystać inne zmysły, by poznała jak najwięcej przydatnych technik. By człowiek mógł zrozumieć świat, wejść w niego i go współtworzyć – podkreślał w Dwójce Władysław Lucjan Gołąb prawnik, działacz społeczny, żołnierz AK, który stracił wzrok w 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabierz laskę do kina!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:50
- Pełny koszt przygotowania audiodeskrypcji do filmu lub spektaklu nie przekracza 10 tysięcy złotych. I mimo wielomilionowych budżetów rzadko się taką inicjatywę podejmuje - zwraca uwagę Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, która organizuje akcję "Zabierz laskę do kina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura dla niepełnosprawnych. Audycja z tłumaczeniem na język migowy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 14:00
Dlaczego niedosłyszący Polacy nie znają rodzimej kinematografii? - Oni rozmawiają wyłącznie o filmach zagranicznych, bo tylko takie mogą obejrzeć z napisami - mówił w Dwójce Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier. Wyjątkowy, bo dostępny również dla osób niedosłyszących, "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy udziałowi osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.
rozwiń zwiń