Dyrygent w centrum świata. Stanisław Skrowaczewski i Paryż

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 14:00
– Musiałem wracać z powodów politycznych. Przez to, że mieszkałem w Paryżu, moi rodzice byli zagrożeni wywózką na Syberię – wspominał wybitny polski dyrygent.
Audio
  • Stanisław Skrowaczewski o dzieciństwie w rodzinnym Lwowie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stanisław Skrowaczewski o latach okupacji we Lwowie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stanisław Skrowaczewski o powojennym Paryżu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stanisław Skrowaczewski o wyjeździe do USA i pracy z orkiestrami amerykańskimi (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Stanisław Skrowaczewski o życiu w Minneapolis (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Stanisław Skrowaczewski podczas uroczystości odznaczenia Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1 grudnia 2014 r.)
Stanisław Skrowaczewski podczas uroczystości odznaczenia Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1 grudnia 2014 r.)Foto: PAP/Jacek Turczyk

Stanisław Skrowaczewski znalazł się w Paryżu po tym, jak na warszawskim koncercie zachwycił się nim attaché kulturalny francuskiej ambasady. Choć w 1947 r. otrzymanie wizy i paszportu nie było łatwe, to w grudniu tego roku młody artysta wyjechał na trzytygodniowe stypendium, które przerodziło się w dwuletni pobyt w stolicy Francji.

– Wtedy było to miasto romantyczne, pełne uroku, ze starymi lampami, nieoczyszczone jeszcze przez de Gaulla – wspominał dyrygent. Dla młodego artysty najważniejsza była jednak kulturalna tradycja  Paryża. – W latach powojennych to było właściwie jedyne wielkie centrum niezniszczone przez wojnę. Gromadziły się tam orkiestry i dyrygenci z całej Europy i z Ameryki – mówił.

We Francji Stanisław Skrowaczewski był uczniem słynnej kompozytorki Nadii Boulanger. Studia te bardzo silnie wpłynęły na kształtującą się wrażliwość dyrygenta. W audycji wspominał także paryski apartament mistrzyni, do którego wedle jego relacji windą jechało się pół godziny.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 5-9.01.2015

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

Czytaj także

Panufnik nieufny, bał się rozmawiać. Ze wspomnień Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 20:00
Znakomity kompozytor i dyrygent opowiadał w Dwójce o swojej kilkudziesięcioletniej przyjaźni z Andrzejem Panufnikiem. Jak się okazało, nie brakowało w tej historii chwil trudnych.
rozwiń zwiń