Nie żyje Michał Bristiger, muzykolog, krytyk muzyczny i publicysta

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 11:25
Michał Bristiger miał 95 lat. Wybitnego znawcę problematyki relacji słowa i muzyki wspominać będziemy po godz. 13.00 w audycji "Pora koncertowa".
Audio
  • Nie żyje Michał Bristiger, muzykolog, krytyk muzyczny i publicysta (Wiadomości kulturalne/Dwójka)
Michał Bristiger w 2010 r.
Michał Bristiger w 2010 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Michał Bristiger studiował medycynę we Lwowie, którą ukończył w okresie powojennym w Warszawie, gdzie podjął również studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej. W latach 1948-1953 odbył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach stypendium studiował również historię i teorii muzyki w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie i Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu.

W 1963 uzyskał stopień doktora za rozprawę "Forma wariacyjna w muzyce instrumentalnej Renesansu", napisaną pod kierunkiem Józefa Michała Chomińskiego. W 1970 został pracownikiem naukowym Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1980 habilitował się na podstawie rozprawy "Związki muzyki ze słowem. Z zagadnień analizy muzycznej". W 1990 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był wykładowcą teorii estetyki muzyki oraz historii muzyki na wielu uczelniach w Polsce, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Michał Bristiger specjalizował się w problematyce relacji między muzyką a słowem we włoskiej muzyce wokalnej XVII i XVIII wieku. Był autorem wielu przekładów librett operowych i tłumaczeń z języka włoskiego tekstów muzykologicznych. Założył stowarzyszenie i czasopismo internetowe o charakterze akademickim "De Musica", w którym zamieszczane są prace z zakresu muzyki, filozofii, estetyki, poezji i literatury. Na antenie Dwójki był jednym ze współtwórców magazynu "Atelier".

***

Michała Bristigera wspomnimy w "Porze koncertowej" w piątek (16.12) w godz. 13.00-16.00. Program poprowadzi Róża Światczyńska.

Marcin Pesta/mc