Słuchowisko Dwójki w finale Prix Europa 2015!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 10:00
Słuchowisko "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk znalazło się w finale jednego z najważniejszych konkursów radiowych! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku w Berlinie.
Audio
  • Artur Tyszkiewicz, Janusz Chabior i Wiktoria Gorodeckaja opowiadają o słuchowisku "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". Rozmawia Dawid Dziedziczak (Wybieram Dwójkę)
  • Kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, Krzysztof Sielicki o słuchowisku "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" (Poranek Dwójki)
Anna Kłos-Kleszczewska w słuchowisku Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć
Anna Kłos-Kleszczewska w słuchowisku "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć"Foto: Wojciech Kusiński/PR

To opowieść o Warszawie w Europie, a właściwie o naszym rozczarowaniu tym, co nazywamy Europą mówił w Dwójce Artur Tyszkiewicz, reżyser słuchowiska. - Wszystkie zmiany polityczne, dzięki którym jesteśmy częścią Europy i NATO, nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, bowiem kraina szczęśliwości, o której marzyliśmy, nie istnieje. Mimo zmienności systemów politycznych człowiek pozostaje taki sam dodał.

Reżyser w audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawił swoją interpretację tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Jeśli jesteśmy zamknięci na drugą osobę, to warunki ekonomiczne nie sprawią, że się otworzymy, że zaczniemy inaczej myśleć, doceniać i kochać innych ludzi. Dopóki nie zmieni się człowiek, nie zmieni się nic. Według mnie takie jest przesłanie autorki powiedział.

W słuchowisku "Twój liść..." Małgorzata Sikorska-Miszczuk wyobraziła sobie, co się dzieje, kiedy do radiowego studia zostaje zaproszony przez dziennikarza (Janusz Chabior) prezydent Warszawy (w tej roli słyszymy Adama Woronowicza). Słuchacze dzielą się z nim swoimi opowieściami o życiu w stolicy, a wszystko odbywa się pod hasłem "poszukajmy energetycznych historii Warszawy". Kolejno pojawiają się: wielbiciel Kijowa (Sławomir Grzymkowski), wielbicielka słoików (Wiktoria Gorodeckaja), wielbicielka myjni (Anna Kłos-Kleszczewska), wielbicielka kapeluszy (Małgorzata Rożniatowska) i wielbicielka mrozu (Agnieszka Wosińska).

Ten tekst jest rozmową o chorej ludzkiej duszy, której nie umiemy uleczyć mówił Artur Tyszkiewicz. Bohaterowie słuchowiska próbują to robić, dzwoniąc do radia, ostatniej instancji, która według nich może im pomóc. Chodzi o to, by móc porozmawiać, bo odcięci od siebie ludzie już się ze sobą nie komunikują dodał.

"Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" zajęło - wspólnie z "Podróżą na księżyc" Moniki Milewskiej - drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk: "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć"

reżyseria: Artur Tyszkiewicz

realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Adam Woronowicz, Janusz Chabior, Sławomir Grzymkowski, Wiktoria Gorodeckaja, Anna Kłos-Kleszczewska, Małgorzata Rożniatowska, Agnieszka Wosińska

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

jp/mcz

Czytaj także

Paweł Królikowski - "Kusy" to nie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
- Mam dużo cierpliwości do "Kusego" - mówił w Dwójce Paweł Królikowski o serialu "Ranczo", w którym gra jedną z głównych ról. A ile aktor ma cierpliwości do szóstki swoich dzieci i do życia?
rozwiń zwiń