Usłysz muzykę Kisiela pod Liberatorem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 21:24
Zapraszamy na kolejną odsłonę współorganizowanego przez Dwójkę cyklu koncertów w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bohaterem wieczoru będzie Kisiel-kompozytor.
Fragment plakatu promującego koncert muzyki Stefana Kisielewskiego
Fragment plakatu promującego koncert muzyki Stefana KisielewskiegoFoto: Muzeum Powstania Warszawskiego/mat. prasowe

Cięty publicysta, błyskotliwy literat, komentator i uczestnik życia politycznego Stefan Kisielewski uważał się przede wszystkim za kompozytora i pisarza. Ukończył trzy wydziały Konserwatorium Muzycznego, a w jego dorobku jest sto utworów. Te fortepianowe - młodzieńcze - kompozycje z czasów okupacji oraz lat 50. zabrzmią na kolejnym spotkaniu z cyklu "Muzyka pod Liberatorem" w Muzeum Powstania Warszawskiego.  

W programie m.in. "Danse vive" z 1939 r. - utwór, który spłonął w czasie Powstania Warszawskiego. Odtworzył go z pamięci po wojnie pianista Lech Miklaszewski, dla którego Kisiel napisał tę kompozycję.  W czasie okupacji powstały "Preludium i fuga", "Toccata" oraz "Serenada", zaś w pierwsziej połowie lat 50. m.in. "Capriccio rustico" oraz "Suita".

Utwory Kisiela wykona Magdalena Lisak, specjalistka w odczytywaniu jego fortepianowych partytur, pianistka, która nagrała jedną z najlepszych płyt z muzyką tego kompozytora. Dziś związana z Akademią Muzyczną w Katowicach jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dzięki radiowym archiwaliom usłyszymy też głos samego Kisiela, a gościem specjalnym wieczoru będzie syn kompozytora Jerzy Kisielewski, który opowie o miłości ojca do "czarnego pudła" i Warszawy.

Organizatorami wydarzenia są Program 2 Polskiego Radia, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego we wtorek (23.02) o godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska.

***

mc