Piotr Pawlak zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 09:00
XI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski zwyciężył 19-letni Piotr Pawlak, student profesora Waldemara Wojtala z Gdańska. Drugie miejsca zajęła zaś studentka profesor Katarzyny Popowej- Zydroń z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Katarzyna Gołofit. 
Piotr Pawlak
Piotr PawlakFoto: PAP/Paweł Supernak

Trzecią nagrodę przyznano koreańskiej pianistceYeon-Min Park.

Trzeci z wyróżnionych Polaków w Darmstadt to Michał Szymanowski, który otrzymal IV nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina.

Międzynarodowy konkurs organizowany w Darmstadt od 1983 roku przez Niemieckie Towarzystwo Chopinowskie jest jedynym poza Warszawą konkursem chopinowskim o monograficznym charakterze.

Tegoroczna odsłona rozgrywała się od 6 października w trzech etapach. Wzięło w nim udział 47 pianistów z całego świata, w tym 12 Polaków. Aż czworo z nich znalazło się w finale, którego program obejmował wykonanie utworu Fryderyk Chopina z wiolonczelą (fragment Sonaty op. 65 lub Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 lub Grand Duo Concertant na tematy z "Roberta Diabła") oraz jednego z dwóch koncertów fortepianowych naszego kompozytora z Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga pod batutą Jurija Bilbo.

Pianistów oceniało siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Kevina Kennera. Zasiadali w nim m.in. prof. Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tobias Koch i prof. Ewa Pobłocka.

Oficjalne ogłoszenie wyników i koncert laureatów zaplanowano na poniedziałek 16 października o godzinie 19.00.


Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna konkurs

Czytaj także

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń