X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem Alexandrem Liebreichem i skrzypaczką Eliną Vähälä (Filharmonia Dwójki)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)
Aleksander Liebreich dyryguje NOSPR podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV (28 stycznia 2017 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Folklor jest korzeniem, z którego wyrosła nasza kultura. Właśnie dlatego jest tak ważny. Korzenie "Tapioli" Sibeliusa to oczywiście nie moje korzenie, ale tę autentyczność czuć w jego muzyce. Tapio to bóg lasu, a ten utwór jest jego hymnem. Instrumentacja opiera się na mrocznych brzmieniach i barwach. Można powiedzieć, że to tło, to fińska tajga i tundra. U Sibeliusa wyraźnie słyszymy przestrzeń północy - powiedział dyrygent w Dwójce.

W dalszej części audycji poznaliśmy poglądy wybitnego dyrygenta na subiektywizm w muzyce, którego klasycznym przykładem jest dla niego Gustaw Mahler, a także na związki w twórczości Jeana'a Sibeliusa i Karola Szymanowskiego, których utwory wykonała podczas koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W nagraniu audycji posłuchamy także rozmowy ze skrzypaczką Eliną Vähälą, która swoim występem uświetniła koncert. 

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), Elina Vähälä (skrzypaczka)

Data emisji:  5.10.2017

Godzina emisji:  19.30

Materiał wyemitowano w audycji  Filharmonia Dwójki.

mko/mz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alexander Liebreich o nowej płycie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 09:00
Rozmowa z dyrektorem artystycznym katowickiej orkiestry o wydanym właśnie krążku z muzyką Szymanowskiego i Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne życie Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 17:00
W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o książce "Córka rzeźbiarza", w której fińska pisarka opisuje swoje dzieciństwo.
rozwiń zwiń