REKLAMA

20. rocznica śmierci Herberta w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 17:43
28 lipca 1998 roku odszedł jeden z największych polskich poetów XX wieku. Wspominając to wydarzenie, w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta, Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone autorowi "Pana Cogito".
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Cezary Langda/PAP

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

W sobotę (28.07) nadaliśmy literacko-dokumentalną opowieść o ostatnich miesiącach życia poety. Wysłuchaliśmy wspomnień osób widujących poetę w tym okresie - przede wszystkim jego żony Katarzyny Herbertowej. Mówiliśmy o ostatnim tomie poetyckim Herberta "Epilog burzy", o nagraniu przez poetę dwa miesiące przed śmiercią płyty z wierszami swoimi i ulubionych poetów.

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta>>>

herbert miłosz 1200.jpg
O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Nie zabrakło również przypomnienia licznych podróży Herberta, jakże ważnych dla jego twórczości. W cyklu "Głosy z przeszłości" (23-27.07) przedstawiamy radiowe opowieści poety o jego wyprawach na Kretę oraz do USA. Warto zaznaczyć, że opowieść o greckiej wyspie zarejestrowana w 1973 roku w radiowym archiwum jako "Reportaż z Grecji" znalazła się potem w książce "Labirynt nad morzem" opublikowanej po śmierci pisarza.

"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży">>>


biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

W "Kwadransie bez muzyki" natomiast (26.07) przyjrzeliśmy się związkom Herberta z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim.

"Herbert pod koniec życia wraca do Szekspira">>>

Przypominamy, że od 1 marca br. do końca grudnia prezentujemy cykl "Herbert w Kanonie. Kanon Herberta". Codziennie od poniedziałku do piątku, zawsze ok. godz. 12.10, można słuchać wierszy Zbigniewa Herberta w wykonaniu autora lub w interpretacji znakomitych polskich aktorów.


Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert

Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
rozwiń zwiń