X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
Audio
  • Fragmenty audycji "Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego" (Strefa literatury/Dwójka)
Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie Korespondencja - okładka książki
Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja" - okładka książkiFoto: mat. prom.

herbert_pap_1200.jpg
400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

"Jesteś mi potrzebny do życia", pisał w liście do Józefa Czapskiego Zbigniew Herbert. Z kolei malarz, wspominając spotkanie z poetą i jego żoną Katarzyną w Berlinie, tak odpowiadał w liście przyjacielowi: "Byłem u Was i z Wami szczęśliwy".

92 listy pisane przez obu przyjaciół, a także przez żonę poety i siostrę Józefa Czapskiego - Marię, przeczytać możemy w książce wydanej właśnie przez Fundację Zeszytów Literackich. To świadectwo niezwykłej więzi łączącej poetę i malarza od chwili, gdy się poznają w 1958 roku. Wtedy Zbigniew Herbert przyjeżdża po raz pierwszy do Francji dzięki stypendium Związku Literatów Polskich. Od tego czasu przez wiele lat piszą do siebie listy i spotykają się, gdy tylko to jest możliwe. Rozmawiają w tej korespondencji o malarstwie i poezji, o wierszach Herberta, które są Czapskiemu najbliższe, także o wierze, o sytuacji politycznej w Polsce, sensie emigracji, również żartują. Herbert tytułuje Czapskiego "Panie Majorze" i podpisuje list "Herbert, st. strzelec (w cywilu modelka)".


czapski_663x364.jpg
Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia

Są w tych listach sprawy dla obu najważniejsze. Czapski w jednym z listów do Herberta wyznaje: "To, co piszesz w liście, właściwie do tego stopnia jest mi bliskie, że mam wrażenie, że myśli mam zupełnie te same, tylko nie umiem ich jak ty wyrazić. Właściwie jest to nieustannie ten sam temat tego okrucieństwa losu, na które nie ma wytłumaczenia i trzeba je przyjąć jako jedną z tajemnic, które przyjąć można tylko w innej skali i w innym wymiarze przeżycia".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Katarzyna Herbert, Adam Zagajewski, Emilia Olechnowicz, Jan Strzałka, Mikołaj Nowak-Rogoziński

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:00
W rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy wyjątkowe, rzadko publikowane nagranie: audycję, którą Poeta przygotował dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:00
- Nie wyobrażałem sobie, że on tak pieczołowicie przechowuje swoje rękopisy – mówił Ryszard Krynicki w audycji o wydanym niedawno zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2".
rozwiń zwiń