X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:54
Zapraszamy na specjalne audycje poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów zbrojnych w historii naszego kraju.
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Już od poniedziałku (29.07) w cyklu "Zapiski ze Współczesności" Dwójka emituje cykl "Głosy Powstania Warszawskiego" (od godz. 12.45), czyli wypowiedzi powstańców zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Usłyszeć można m.in.: Jerzego Kaczyńskiego – lekarza, który zakładał Szpital pod Krzywą Latarnią na Starym Mieście; Danutę Mancewicz – łączniczkę i sanitariuszkę (potem aktorkę teatralną i telewizyjną); Annę Przedpełską-Trzeciakowską – sanitariuszkę (współcześnie znaną nam autorkę przekładów z literatury angielskiej); Włodzimierza Bernhardta – lotnika RAF zrzucającego zaopatrzenie dla Warszawy, który po zestrzeleniu walczył w AK; Stanisława Aronsona – polskiego Żyda, który brał udział w zdobywaniu Umschlagplatz, gdzie odbici zostali węgierscy Żydzi oraz zdobyte magazyny żywności i mundurów.

A w czwartek (1.08), w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o godz. 15.00 w "Kwadransie bez muzyki" audycja Beaty Kwiatkowskiej - "Żółta bluzka ze spadochronu". Ona była ubrana w żółtą "kreację" uszytą ze spadochronu. On przyniósł obrączki z części karabinu. Wzięli ślub. A to wszystko wydarzyło się w czasie Powstania, w trakcie którego statystycznie na każdy dzień przypadały cztery śluby. Powstańcy częściej niż cywile decydowali się na zawarcie małżeństwa – mówi autorka, której gośćmi będą: Ewa Ciosek – wnuczka powstańczej pary, Anna Straszewska – historyk mody i Katarzyna Utracka – historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 17.00 natomiast słuchowisko "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz jego i Małgorzaty Szymankiewicz adaptacji; muzyka – Mateusz Wachowiak; obsada: Olga Sarzyńska (Basia), Stanisław Brudny (Starzec), Mateusz Weber (Staszek), Marcin Stępniak (Jurek).

***

materiały prom.

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kartka z Powstania". Od niepozornego eksponatu do filmu w technologii VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:13
Opowieść o powstańcu warszawskim kpt. Władysławie Sieroszewskim "Sabale" to pierwsze w Polsce fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: to nie jest ciche słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:08
- Bardzo mi zależało, aby to słuchowisko miało szerszy charakter, niż tylko wspomnienie Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby można było zderzyć pewne postawy bohaterów i opowiedzieć o konieczności i dramatycznej niezgodzie na umieranie - opowiadał Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham".
rozwiń zwiń