Koncerty, koncerty, koncerty... Tak świętowaliśmy 83. urodziny Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 14:23
To był wyjątkowy weekend. Z okazji 83. urodzin Programu 2 Polskiego Radia w sobotę (29.02) i niedzielę (1.03) w Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbyły się dwa niezwykłe koncerty.
Zespół muzyków pod kierownictwem Huberta Zemlera (L). Studio Lutosławskiego, 1 marca br.
Zespół muzyków pod kierownictwem Huberta Zemlera (L). Studio Lutosławskiego, 1 marca br.Foto: Wojciech Kusiński/PR

1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa IInadająca dla stolicy i województwa warszawskiego, usytuowana na Forcie Mokotowskim. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień utworzenia Programu 2 Polskiego Radia. 1 marca to również data urodzin Fryderyka Chopina. Tradycyjnie, z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowe audycje oraz koncerty.

W sobotniej "Filharmonii Dwójki" o godz. 20.00 na naszej antenie transmitowaliśmy  "Fortepian i kwartet smyczkowy" Mortona Feldmana w wykonaniu Marcina Maseckiego i Royal String Quartet.

Dzień później, w niedzielę (1.03) o 22.00, w czasie transmisji ze Studia im. W. Lutosławskiego zabrzmiała "Muzyka dla portów lotniczych". Utwór Briana Eno wykonał zespół znakomitych muzyków pod kierunkiem Huberta Zemlera. Wcześniej perkusista był gościem audycji "Wybieram Dwójkę", w której opowiadał o wykonaniu tej ambientowej kompozycji.

90771950.jpg
Początki Polskiego Radia. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie

Od poniedziałku do piątku (24-28.02) w audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiadaliśmy o ciekawostkach, związanych z radiem. W poniedziałek (24.02) można było wysłuchać historii "Teatru Wyobraźni", który jest nierozerwalnie związany z początkami polskiej radiofonii. Wtorek (25.02) poświęciliśmy kulisom radiowej transmisji koncertów. W środę (26.02) zabraliśmy Państwa do pomieszczeń Archiwum Polskiego Radia. Bohaterami czwartkowego wydania (27.02) byli wybitni reżyserzy dźwięku i wieloletni współpracownicy Polskiego Radia. Natomiast w piątek (28.02) dowiedzieliśmy się, jak piosenka powstaje od strony technicznej.

Również przez cały tydzień w "Zapiskach ze współczesności" prezentowaliśmy opowieści dziennikarzy związanych z naszym programem. Spotkaliśmy się z Iwoną Smolką i Tomaszem Szachowskim, którzy mówili o tym, jak przygoda z radiem stała się ich sposobem na życie.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Dwójka
Czytaj także

Fryderyk Chopin. Muzyczny geniusz, wirtuoz fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 05:55
213 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Stefan Żeromski mówił o nim, że za jego twórczość oddałby nawet Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benjamin Grosvenor gra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:20
W przededniu 210. rocznicy urodzin Chopina słuchaliśmy m.in. interpretacji Benjamina Grosvenora z jego nowego albumu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tchnienie. Poeta fortepianu" - premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 06:59
W niedzielny wieczór (23 lutego) zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko "Tchnienie. Poeta fortepianu" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.
rozwiń zwiń