"Syrena. Melodrama æterna". Opera do libretta Twardocha

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 21:00
Zapraszamy do Tyskiej Mediateki, gdzie na festiwalu Auksodrone zabrzmiał premierowy dramat muzyczny Aleksandra Nowaka do autorskiego tekstu Szczepana Twardocha. "Syrena. Melodramma aeterna" to utwór na orkiestrę, saksofon i gitarę oraz trzy głosy, które śpiewając o morzu pytają o sens życia.
Szczepan Twardoch
Szczepan TwardochFoto: Mat. prasowe/Auksodrone

Nas ten koncert zachwycił. W ślad za Drach. Dramma per musica - udanym eksperymentem z ubiegłego roku - płynie Syrena. Melodramma aeterna Alka Nowaka i Szczepana Twardocha.

Tym razem pisarz nie posiłkował się wcześniejszym tekstem, ale stworzył oryginalne libretto – owoc fascynacji obu twórców morzem. "Wziąłem udział w kilku morskich rejsach jachtami żaglowymi" – notował Alek Nowak w swoim blogu podczas pracy. – "Nie mogłem przestać o morzu myśleć, miałem ochotę na nie wracać, miałem poczucie, że znajduję tam ważne odpowiedzi na ważne pytania. O sens świata i sens życia".

Kobieta, Mężczyzna i Syrena – głosami Joanny Freszel, Jana Jakuba Monowida i Ewy Biegas – wyśpiewają tęsknotę, miłość, wolność, strach, chaos i pustkę. Wokalistom towarzyszyć będą smyczki, fortepian, ale też saksofon (który zdaniem kompozytora jest "bezczelny", bo "przekracza granice") oraz gitara. "Nie trzeba się w morzu zanurzać, żeby jego głębi doświadczyć" – zauważa Nowak.

***

Program:

Alek Nowak/ Szczepan Twardoch - Syrena. Melodrama æterna cz.1-3

wyk. Joanna Freszel - sopran, Ewa Biegas - sopran, Jan Jakub Monowid - kontratenor, Orkiestra "Aukso", dyr. Marek Moś

Retransmisja z festiwalu Auksodrone 2020/muzyka współczesna (Tychy, Mediateka, Sala koncertowa 06.11 - 08.11.2020)

***


Czytaj także

"Drach" Szczepana Twardocha w świecie opery

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 16:59
W audycji wysłuchaliśmy dramatu muzycznego Aleksandra Nowaka "Drach. Dramma per musica" do libretta według prozy Szczepana Twardocha. Wśród wykonawców m.in. Joanna Freszel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepan Twardoch: przeszedłem przyspieszony kurs pisania librett

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:41
- Kiedy Alek Nowak zapytał mnie, czy nie napisałbym libretta do opery, to było dla mnie tak, jakby mnie zapytał, czy nie zechciałbym zatańczyć w balecie. Odmówiłem - o swojej pracy przy utworze "Drach. Dramma per musica" opowiadał w Dwójce prozaik.
rozwiń zwiń