Szczepan Twardoch: przeszedłem przyspieszony kurs pisania librett

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:41
- Kiedy Alek Nowak zapytał mnie, czy nie napisałbym libretta do opery, to było dla mnie tak, jakby mnie zapytał, czy nie zechciałbym zatańczyć w balecie. Odmówiłem - o swojej pracy przy utworze "Drach. Dramma per musica" opowiadał w Dwójce prozaik.
Audio
  • Szczepan Twardoch i Aleksander Nowak o operze "Drach. Dramma per musica"
Szczepan Twardoch i Aleksander Nowak podczas premiery opery Drach. Dramma per musica
Szczepan Twardoch i Aleksander Nowak podczas premiery opery "Drach. Dramma per musica"Foto: Paweł Stelmach/materiały prasowe Auksodrone

alek nowak 1200 PAP.jpg
Alek Nowak: "Drach" wydobywa niejednoznaczną prawdę o człowieku

Utworem "Drach. Dramma per musica" Szczepan Twardoch zadebiutował jako librecista. Dzieło w trzech częściach miało swoją premierę podczas festiwalu Auksodrone w Tychach. Pisarz wspominał, że kompozytor opery Aleksander Nowak nie zraził się jego początkową odmową. - Alek zareagował z wielkim spokojem i powiedział, że na początku wszyscy odmawiają. Zawdzięczam mu wprowadzenie do tematu opery współczesnej, w którym odkryłem wiele dla siebie. Z jego pomocą przeszedłem przyspieszony kurs pisania librett.

Kompozytor podkreślił, że zależało mu wydobyciu esencji z powieści "Drach". - Wiedziałem, że to nie może być próba całościowego ukazania wątków z książki. Przeniesienie jej w całości na deski opery dałoby w efekcie dzieło bardzo długie i nieczytelne - wyjaśnił Aleksander Nowak.

Z problemem zmierzył się Szczepan Twardoch, który mówił, że nie wiedział, jak zacząć. Pomysł przyszedł podczas spaceru. - To była bezśnieżna, rozmokła zima, szarobura ziemia na polach za moim domem i na tych polach zobaczyłem sarny. Gdy zaczęły przede mną uciekać, to wróciłem do komputera i wiedziałem, że zacznę od saren, że one są ważniejsze, niż cała plejada postaci, które się tam przewijają.

W audycji Szczepan Twardoch wspominał swoje pierwsze traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa związane z operą oraz mówił, co po latach zmieniłby w powieści "Drach". Z kolei Aleksander Nowak wyjaśnił, w jaki sposób zainspirował się książką swojego licealnego kolegi oraz jak wyglądała praca nad muzyką i tekstem.

***

Rozmawiała: Ewa Szczecińska

Goście: Aleksander Nowak (kompozytor) i Szczepan Twardoch (pisarz)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 20.30

bch/ac

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń