Za nami premierowe koncerty w radiowej Dwójce i online z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 08:00
Kamil Piotrowicz w dwóch artystycznych odsłonach, przenikające się na scenie projekty Emil Miszk & The Sonic Syndicate i Power of The Horns Piotra Damasiewicza oraz dwa muzyczne wcielenia zespołu Dominik Strycharski Core – "Międzynarodowy Dzień Jazzu w Dwójce" wyglądał imponująco.
Dzień Jazzu w Dwójce
Dzień Jazzu w DwójceFoto: PR

Wszystkie premierowe wydarzenia transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

W większości premierowe realizacje – zainicjowane przez radiową Dwójkę – wpisują się w bezprecedensowy i znakomicie "obsadzony" Tydzień Jazzu w Dwójce.

Rozpoczął go – w poniedziałek 26 kwietnia – pierwszy z dwóch koncertów pod szyldem "Pamięć Komedy", którymi Program 2 Polskiego Radia oddaje hołd Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.

"Pamięć Komedy". Sławek Jaskułke. Zobacz wideo >>>>>

Kolejny koncert z tego cyklu zagrali 27 kwietnia muzycy z Marcin Wasilewski Trio. Artyści zaprezentowali wczesne kompozycje Krzysztofa Komedy. To utwory, które zachowały się w domowych zbiorach i pochodzą z zeszytu z pierwszymi kompozycjami Mistrza. 

"Pamięć Komedy". Marcin Wasilewski Trio. Zobacz wideo >>>>>

Drugą część jazzowego tygodnia w Dwójce wypełniają trzy koncertowe wieczory z okazji – przypadającego na piątek 30 kwietnia – Międzynarodowego Dnia Jazzu.

W środę wystąpił Kamil Piotrowicz. W pierwszej części usłyszeliśmy recital pianisty, a drugą wypełnił z kolei koncert formacji Kamil Piotrowicz Sekstet

Kamil Piotrowicz na Międzynarodowy Dzień Jazzu. Zobacz wideo >>>>>


Zespół jazzowy Melomani PAP 1200.jpg
Marcin Wasilewski: na koncercie w Dwójce zagramy premierowo pierwsze kompozycje Krzysztofa Komedy

Czwartkowy wieczór w Dwójce należał do muzyków: Emil Miszk & The Sonic Syndicate oraz Power of The Horns Piotra Damasiewicza

Jazzowe świętowanie z Miszkiem i Damasiewiczem - zobacz wideo >>>>>>  


- Zapraszam słuchaczy Polskiego Radia i internautów na spotkanie z najlepszym polskim jazzem w koncertowym wydaniu. Udało nam się zgromadzić absolutną czołówkę rodzimej, zwłaszcza młodej sceny jazzowej, w dodatku w premierowych programach. To fantastyczna propozycja dla fanów tej muzyki, niemogących obecnie uczestniczyć w koncertach, jak również okazja zaprezentowania się dla samych artystów – mających w dzisiejszych czasach tak niewiele możliwości do spotkania, nawet wirtualnie, ze swoją publicznością - mówi Małgorzata Małaszko, dyrektor radiowej Dwójki. 

Piątkowy (30 kwietnia) koncert podzielony był na dwie części:

I część: Dominik Strycharski Core (premiera koncertowa);

skład: Dominik Strycharski – flety proste, wokal, elektronika, kompozycja, Barbara Drążkowska – fortepian, Wojciech Jachna – trąbka, Zbigniew Kozera – kontrabas, Paweł Szpura – perkusja;

II część: Dominik Strycharski Core + Orkiestra Ursus (pod dyr. Karola Węclewskiego) grają "Symfonię Fabryki URSUS" (warszawska premiera projektu dotąd prezentowanego tylko na Festiwalu Unsound w Krakowie).

Dominik Strycharski Core i Orkiestra Ursus - zobacz wideo>>>

***

Na transmisje koncertów zaprosiliśmy na antenę PR2, stronę dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebook Dwójki i kanał YouTube Polskiego Radia