REKLAMA

Marcin Wasilewski: na koncercie w Dwójce zagramy premierowo pierwsze kompozycje Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:00
- Słuchałem muzyki Krzysztofa Komedy na kasetach i byłem nim bardzo zafascynowany. Gdy otrzymałem prymki (zapis linii melodycznej i najprostszej harmonii - przyp. red.) Komedy od Jana Ptaszyna Wróblewskiego wiedziałem, że mamy gotowy materiał na debiutancką płytę - mówił w Dwójce Marcin Wasilewski, kompozytor i pianista jazzowy.
Ustronie Morskie 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Nz. od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej Idon Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy Duduś Matuszkiewicz.
Ustronie Morskie 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Nz. od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.Foto: PAP

1920-1080-Marcin-Wasilewski_2.png
Jazzowa "Domówka z Dwójką" u Marcina Wasilewskiego

Posłuchaj
28:45 Dwójka 2021_04_21 O wszystkim z kulturą.mp3 Rozmowa z Marcinem Wasilewskim o muzyce Krzysztofa Komedy i z Tomaszem Lachem o przewodniku po Ostrowie Wlkp. (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
 

W audycji "O wszystkim z kulturą" Marcin Wasilewski opowiadał o Komedzie jako dobrym duchu jego kariery, o partyturach Komedy od Jana Ptaszyna Wróblewskiego, pierwszym wielkim koncercie Simple Acoustic Trio oraz o wspaniałym prezencie od Zofii Komedowej – zeszycie z pierwszymi kompozycjami Mistrza. 

- Jako Simple Acoustic Trio co roku uczestniczyliśmy w warsztatach jazzowych, które odbywały się w Puławach. Na jednych z tych warsztatów Jan Ptaszyn Wróblewski wręczył mi wszystkie prymki utworów Komedy. Kiedy je zobaczyłem, to wiedziałem, że mamy gotowy materiał na płytę. Rok później ukazał się nasz debiutancki album "Komeda" - wspominał Marcin Wasilewski.

Jak się później okazało, była to pierwsza płyta w całości poświęcona muzyce Krzysztofa Komedy, która ukazała się na polskim rynku.


wasilewski trio 1200.jpg
Joe Lovano lirycznie na płycie Marcin Wasilewski Trio

Niezwykły prezent

W 1994 roku w sali kongresowej w Warszawie odbył się koncert "Tribute to Krzysztof Komeda", na którym wystąpiły cztery polskie zespoły, w tym także Simple Acoustic Trio. - Bardzo się stresowaliśmy, ale dobrze nam poszło. Po koncercie gratulowała nam Zofia Komedowa, którą poprosiliśmy o kontakt - opowiadał Marcin Wasilewski.

Spotkanie z Zofią Komedową okazało się niezwykle owocne. Oprócz wielu interesujących historii o Krzysztofie, które opowiadała, Marcin Wasilewski otrzymał od niej także niezwykły prezent.

- Zofia Komedowa wręczyła mi nuty. Pierwsze kompozycje Krzysztofa Komedy, mało znane. Bardzo się ucieszyłem i schowałem je głęboko do szuflady. Teraz do nich zaglądamy - mówił gość Dwójki.

Te wczesne kompozycje są napisane w sposób bardzo tradycyjny. - Nawet Jan Ptaszyn Wróblewski słabo je kojarzy. Trudno nam było je odczytać, ale mniej więcej mamy już okiełznane te nuty i jestem bardzo podekscytowany koncertem, na którym je zagramy - dodał.

Czytaj także:

Marcin Wasilewski - biogram

Marcin Wasilewski to lider najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego, które od 25 lat odnosi sukcesy na całym świecie. Ceniony muzyk i kompozytor, laureat kilkunastu prestiżowych nagród muzycznych – zarówno zespołowych, jak i indywidualnych, m.in. aż ośmiu Fryderyków (czterokrotnie jako Jazzowy Muzyk Roku oraz czterokrotnie za płyty, które otrzymały tytuł Jazzowych Albumów Roku). Tym samym jest najczęściej nagradzanym Fryderykiem polskim jazzmanem obok Tomasza Stańki. W 2005 roku został uznany przez prestiżowy magazyn jazzowy "Down Beat" za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Polskie Radio doceniło go m.in. w 2011 roku – radiowa Trójka przyznała mu wówczas "Mateusza" w kategorii "Muzyka jazzowa" za płytę Faithful.

Na swoim koncie ma jedenaście albumów wydanych z własnym zespołem, tym samym od 27 lat: sześć jako Simple Acoustic Trio, a kolejne pięć już pod szyldem Marcin Wasilewski Trio. Pierwsze wydawnictwo grupy, Komeda (1995), było jednym z najgłośniejszych debiutów tamtych lat. Tomasz Stańko, z którym zespół nagrał aż cztery albumy, twierdził: "w całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni".

Wraz ze słynnym trębaczem trzykrotnie odbyli tournée po Stanach Zjednoczonych, grając na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. Blues Alley w Waszyngtonie, Merkin Concert Hall i Birdland Jazz Club w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festival oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z trębaczem muzykami w całej artystycznej karierze Tomasza Stańki.

Na koncert jazzowy, na którym wystąpi m.in. trio Marcina Wasilewskiego zapraszamy w najbliższy wtorek (27.04) o godz. 19.00 do Dwójki.

Wasilewski Trio 510.jpg
Marcin Wasilewski Trio w hołdzie Krzysztofowi Komedzie

***

W audycji gościem był także Tomasz Lach (przybrany syn Krzysztofa Komedy), który opowiadał o napisanym przez siebie przewodniku po Ostrowie Wielkopolskim - miejscu, gdzie narodził się Komedowy jazz.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Piotr Metz

Goście: Marcin Wasilewski (kompozytor, pianista jazzowy), Tomasz Lach (przybrany syn Krzysztofa Komedy)

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 17.30

nk


Czytaj także

Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:00
- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń