REKLAMA

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 07:00
Program 2 Polskiego Radia aktywnie włącza się w obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby upamiętnić to powstańczy zryw, przygotowaliśmy specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami oraz rozmowy z ekspertami i historykami.
Pomnik Małego Powstańca
Pomnik Małego PowstańcaFoto: Shutterstock/BOKEH STOCK

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Dwójce

W radiowej Dwójce od poniedziałku, 1 sierpnia, w audycji "To się czyta latem" (godz. 11.00), Przemysław Stippa prezentuje fragmenty książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944".

Do wysłuchania fragmentów audycji Aleksandry Łapkiewicz o powstańczych losach pisarzy zapraszamy codziennie w "Głosach z przeszłości" (godz. 12.45)Pierwszego sierpnia będą to opowieści Juliusza Wiktora Gomulickiego – eseisty, edytora, autora wielu książek poświęconych dziejom stolicy. Usłyszymy również Annę Świrszczyńską, poetkę, sanitariuszkę w powstańczym szpitalu, autorkę tomu "Budowałam barykadę", a także poety i prozaika Lesława Bartelskiego, malarski Moniki Żeromskiej oraz Jerzego Stefana Stawińskiego – prozaika, scenarzysty, reżysera, żołnierza pułku "Baszta".

Powstańczej tematyki dotyka również słuchowisko, które 1 sierpnia o godz. 17.00 wyemitował Program 2 "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham" Iwony Rusek - w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego - w adaptacji reżysera i Małgorzaty Szymankiewicz (w obsadzie m.in. Olga Sarzyńska, Stanisław Brudny, Mateusz Weber, Marcin Stępniak).

Po godz. 21.30 w audycji "Rozmowy na lato" sięgnęliśmy do naszego radiowego archiwum po opowieści powstańców. Powrócili oni we wspomnieniach m.in. do pierwszych dni Powstania Warszawskiego.


Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

***

1 sierpnia Polskie Radio wyemitowało również powstańcze pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę. Nie zabrakło też relacji z oficjalnych uroczystości - również w formie online i w mediach społecznościowych.

Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu powstaniewarszawskie.polskieradio.pl, w którym zebrane zostały bezcenne materiały archiwalne na temat Powstania.

Na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl o godz. 17.00 transmitowaliśmy godzinę "W" w Warszawie, a o godz. 20.30 - również w radiowej Jedynce - odbyła się premiera koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

Historię Powstania dzień po dniu przybliża serwis specjalny: "78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii", zawierający setki archiwalnych dźwięków oraz filmów ze wspomnieniami uczestników walk.

Czytaj też:


Czytaj także

BohaterON. Prezes Polskiego Radia: musimy kultywować pamięć o powstańcach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 14:25
Po raz siódmy zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "BohaterON - włącz historię!" W jej trakcie każdy może okazać pamięć powstańcom warszawskim i realnie im pomóc. Polskie Radio od początku jest partnerem medialnym kampanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna edycja kampanii BohaterON. Ołdakowski: łączy Powstańców z następnymi pokoleniami

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 16:32
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji rozpoczęcia kolejnej edycji akcji BohaterON stwierdził, że Powstańcy i żołnierze Armii Krajowej, to jedno z najbardziej wyjątkowych pokoleń w dziejach Polski. - Mogą uczyć, czym jest przyjaźń, patriotyzm, pomoc innym, słabszym, honor, odwaga w głoszeniu własnych poglądów, nieugiętość i miłość ojczyzny - podkreślił Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń