Wspomnienia powstańców z radiowego archiwum

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 22:00
Entuzjazm i łzy, bohaterstwo i strach, wola życia i śmierć mieszają się we wspomnieniach pierwszych dni Powstania Warszawskiego. W 78. rocznicę jego wybuchu sięgnęliśmy do naszego radiowego archiwum po opowieści powstańców. 
Spotkanie z bohaterami Powstania Warszawskiego w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Spotkanie z bohaterami Powstania Warszawskiego w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. jako zryw wolnościowy przeciwko okupantowi nazistowskiemu. Dowództwo Armii Krajowej podjęło decyzję o podjęciu walk na terenie stolicy, aby opanować tereny miejskie przed wkroczeniem tam Armii Czerwonej.

Gen. Antoni Chruściel "Monter", komendant Okręgu Warszawa Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, bezpośredni dowódca sił zbrojnych w czasie Powstania Warszawskiego, zaproponował, by powstanie rozpocząć o godz. 17. Uzasadniał to m.in. tym, że w popołudniowym tłoku na ulicach żołnierzom podziemia łatwiej będzie niepostrzeżenie dotrzeć na miejsca zbiórek.

31 lipca przekazał komendantowi głównemu AK gen. Tadeuszowi Borowi-Komorowskiemu nieprecyzyjną - jak się potem okazało - wiadomość o tym, że sowieckie czołgi są już na przedmieściach Pragi. Ta niesprawdzona informacja wywiadu była jednym z powodów, dla których wahający się jeszcze "Bór" podjął ostatecznie decyzję, że powstanie wybuchnie 1 sierpnia.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu >>>>

31 lipca gen. Antoni Chruściel otrzymał od komendanta głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego rozkaz: "Jutro o piątej po południu rozpocznie pan działania".


Posłuchaj
29:25 2022_08_01 21_30_19_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Wspomnienia powstańców z radiowego archiwum (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 1.08.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Ludzkie gadanie" o wojnie? Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 05:52
- Dziwiło mnie, jak ktoś mówił, że z Powstania tak niewiele pamięta. Nie bardzo mogłem to zrozumieć - przyznawał przed mikrofonem Polskiego Radia Miron Białoszewski. Mimo tego potrzebował aż 23 lat, by "znaleźć język" i opowiedzieć - w znakomity i oryginalny sposób - o wydarzeniach z 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Artyści '44". Muzycy i aktorzy na barykadach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 18:00
- To była luka w historiografii Powstania Warszawskiego, ponieważ ten temat pojawiał się jedynie w prasie, w audycjach radiowych, w telewizji, a nikt nie napisał takiej książki - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka publikacji "Artyści '44".
rozwiń zwiń