57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:12
We Wrocławiu trwa – odbywający się do 18 września – 57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Program 2 Polskiego Radia, patron medialny, zaprasza na transmisje z jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Europie.
57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego
57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja MarkowskiegoFoto: materiały prasowe

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, rozpoczął się 9 września w Narodowym Forum Muzyki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "niebezpieczne związki" – kryjące się w życiorysach artystów czy librettach dzieł kompozytorów, których twórczość zostanie zaprezentowana podczas licznych koncertów we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska. Repertuar wypełni muzyka dawnych epok, ale też ta bliższa współczesności, pochodząca z różnych części świata.

Jak podkreśla maestro Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu, źródeł hasła jego najbliższej odsłony należy szukać w słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki", a także w nakręconym na jej podstawie filmie Stephena Frearsa. To pretekst do ukazywania szerokich kontekstów społecznych, psychologicznych i politycznych, ponieważ jest to opowieść o meandrach, pokusach i pułapkach władzy.

W ramach inauguracyjnego koncertu Władza i namiętność w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka zabrzmiało oratorium San Giovanni Battista autorstwa Alessandra Stradelli – barokowego włoskiego kompozytora. Ta efektowna kompozycja oparta na biblijnej historii wyszła spod pióra artysty, którego żywot był równie dramatyczny, co wydarzenia opowiedziane w jego dziele.

Festiwal zwieńczy monumentalne oratorium Wyraj Ołeksandra Szymki – kompozytora urodzonego w 1977 roku na Tarnopolszczyźnie. Dzieło przeznaczone zostało na obsadę składającą się z dużego chóru mieszanego, zespołu głosów autentycznych, sopranu i wielkiej orkiestry symfonicznej – na estradzie zaprezentuje się więc około stu pięćdziesięciu wykonawców! Jego światowej premiery dokonają istotne dla ukraińskiej kultury grupy – BOŻYCZI oraz Narodowy Chór Ukrainy "Dumka". Na estradzie pojawią się także Chór NFM i Orkiestra Filharmonii Narodowej, muzyków poprowadzi zaś maestro Roman Rewakowicz.

Festiwal Wratislavia Cantans odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Wratislavia Cantans
Czytaj także

Andrzej Kosendiak o Wratislavia Cantans: hasło festiwalu nabrało nowych znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 18:00
"Niebezpieczne związki" - to hasło rozpoczynającego się w piątek (9.09) 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. - Nikt nie przewidywał, że ten temat czy hasło nabierze nowych znaczeń, tak dramatycznych - mówił dyrektor generalny wydarzenia Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń