Polskie Radio
Section05
Narodowe Forum Muzyki

"Chopin Project". Wojciech Fudala z Polish Cello Quartet: poczuliśmy się wyróżnieni

- Chopin traktował wiolonczelę w sposób wyjątkowy. Napisał na ten instrument trzy utwory. To niewiele w stosunku do tego, co stworzył na fortepian, ale fakt, że wymyślił on język pianistyczny, który jednocześnie jest niesłychanie śpiewny, bardzo zbliża fortepian do brzmienia wiolonczeli. Staraliśmy się to przejąć, tworząc ten krążek - mówił w Dwójce Wojciech Fudala o płycie "Chopin Project" Polish Cello Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Fryderyk Chopin wiolonczela płyta album Wojciech Fudala Narodowe Forum Muzyki KULTURA kompozytor Piotr Moss Dwójka Polish Cello Quartet Novi Singers

Andrzej Kosendiak: płyta "Kaspar Förster" pokazuje, że Europa była jednością

- Mam coraz większe poczucie, że XVII wiek to taki okres, gdzie prądy, myśli, inicjatywy, style rozprzestrzeniały się swobodnie. Ale również ludzie - twórcy, kompozytorzy, muzycy - mieli szansę uzyskiwania zatrudnienia w bardzo różnych miejscach - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak. Kierowane przez niego Narodowe Forum Muzyki wydało właśnie album "Kaspar Förster" z muzyką XVII-wiecznego kompozytora pochodzącego z Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla album Narodowe Forum Muzyki muzyka dawna

Bartłomiej Nizioł: w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu gra się świetnie

- Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to jedna z najlepszych, a może nawet najlepsza polska sala. Gra się w niej świetnie, wszystko brzmi selektywnie, ten dźwięk jest nośny i przepiękny. Znam inne wspaniałe polskie sale w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, ale NFM jest najbardziej przyjazne skrzypcom - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Nizioł Stanisław Skrowaczewski Dwójka Jakub Kukla Narodowe Forum Muzyki skrzypce MUZYKA

Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans koncert Narodowe Forum Muzyki Dwójka Jakub Kukla Andrzej Kosendiak Krzysztof Penderecki Ludwig van Beethoven

"Orchestras Now!". Popandemiczne refleksje na temat działalności orkiestr

- Pomyśleliśmy, że jest to dobry moment na spotkanie orkiestr, tak żebyśmy jako branża mieli szansę porozmawiać na temat tego, co się wydarzyło w czasie pandemii, i zmian, które to pociągnęło, a także naszych relacji z publicznością. Mam nadzieję, że podczas tej konferencji dużo będzie też refleksji na temat wartości, jakie orkiestry niosą w dzisiejszych czasach - mówiła w Dwójce Natalia Klingbaj z Narodowego Forum Muzyki, organizatora Międzynarodowej Konferencji Orkiestr "Orchestras Now!".
Zobacz więcej na temat:  orkiestra Narodowe Forum Muzyki konferencja Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Festiwal Madrygałów we Wrocławiu – trzy weekendy, trzy stylistyki

– W tym roku mamy dosyć szczególną postać festiwalu, ponieważ został on rozdzielony na kolejne trzy weekendy sierpnia. Jednocześnie ma trzy istotne elementy: tradycyjny koncert z siedzącą publicznością, muzykę w przestrzeni miejskiej Wrocławia i wreszcie wydarzenia edukacyjne, jak warsztaty tańca czy wykłady. Tematem festiwalu będą zaś madrygały – mówił w Dwójce Tomasz Dobrzański, szef artystyczny Forum Musicum.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Dwójka Wrocław MUZYKA śpiew

Olga Nowakowska: wrocławski Impart zaprasza do nowej siedziby

- Impart Centrum mieści się w dawnym budynku Filharmonii Wrocławskiej przy ul. Piłsudskiego 19, któremu dajemy drugie życie. Scena ma nowy wygląd, z amfiteatralnej, orkiestrowej zmieniona została na wypłaszczoną, potrzebną do organizacji koncertów i spektakli - mówiła w Dwójce Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dwójka Roch Siciński koncerty Urszula Dudziak Narodowe Forum Muzyki

Ukraiński koncert w NFM. "To symboliczny wyraz naszej sympatii do Ukrainy"

- Instytucje kultury są szczególnie odpowiedzialne za prowadzenie misji kulturalnej, za uświadamianie społeczeństwu, z jaką sytuacją mamy do czynienia. Nie staramy się walczyć z rzeczywistością, tylko ją komentować, a także wspierać naród ukraiński. Piątkowy koncert jest symbolicznym podkreśleniem naszej sympatii do Ukrainy - mówił w Dwójce Dawid Jarząb z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Narodowe Forum Muzyki koncert rocznica Paweł Siwek Dwójka MUZYKA

Wystawa "Fantastyczne zwierzęta" we Wrocławiu - mityczne rozumienie sztuki

- Nasza wystawa w Narodowym Forum Muzyki towarzyszy odwiedzającym to wspaniałe miejsce z otwartą przestrzenią. To znakomita okazja do spotkania z rzeźbą w innym miejscu niż galeria sztuki - mówił Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz, wykładowca ASP w Warszawie, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kurator wystawy "Fantastyczne zwierzęta".
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Forum Muzyki rzeźba Wrocław Dwójka Jakub Kukla

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Witold Lutosławski kompozytor Wrocław koncert płyta Andrzej Kosendiak Jakub Kukla MUZYKA

Andrzej Kosendiak: utwory Marcina Józefa Żebrowskiego świetnie się gra i śpiewa

- Nie planowałem tej serii płyt. Ta kolekcja to skarby, które fascynują mnie i moich przyjaciół, międzynarodowy skład wybitnych wykonawców pod szyldem Wrocław Baroque Ensemble. Muzyka Żebrowskiego stylistycznie jest blisko wczesnej fazy twórczości Mozarta - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla muzyka dawna płyta Narodowe Forum Muzyki Dwójka Andrzej Kosendiak

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Niebezpieczne związki

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, będący jednym z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie rozpocznie się już 9 września w Narodowym Forum Muzyki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "niebezpieczne związki", kryjące się w życiorysach artystów czy librettach dzieł kompozytorów, których twórczość zostanie zaprezentowana podczas licznych koncertów we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska. Repertuar wypełni muzyka dawnych epok, ale też ta bliższa współczesności, pochodząca z różnych części świata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka dawna Wratislavia Cantans Narodowe Forum Muzyki Wrocław Dolny Śląsk

Andrzej Kosendiak zaprasza na koncerty pamięci Edyty Stein

- Bardzo długo zastanawiałem się, jak ułożyć program koncertu poświęcony Edycie Stein. Chciałem oddać istotne cechy jej osobowości i postawy życiowej. Utwory wokalno-instrumentalne oparte są wyłącznie o teksty starotestamentowe, chcieliśmy pokazać źródło wspólne dla żydów i chrześcijan - mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Kosendiak Narodowe Forum Muzyki Wrocław koncert

Andrzej Kosendiak: Narodowe Forum Muzyki jest pełne atrakcji również latem

- Wakacje w NFM nie będą tak intensywne jak sezon, ale to będzie ciekawy program. Są w nim propozycje z różnych gatunków muzycznych i nie tylko. Naszą nowością jest "kino organowe", czyli cztery spotkania z filmem niemym z lat 20. i muzyką graną na żywo. Zaczynamy już 14 lipca, wtedy Tomasz Głuchowski zaimprowizuje do filmu "Metropolis" Fritza Langa. To gratka dla osób lubiących nastrój starego kina i kochających muzykę - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Andrzej Kosendiak Paweł Siwek Dwójka

Muzyka z filmu "2001: Odyseja kosmiczna" w wersji koncertowej

- To są tak fantastyczne utwory, że nawet więcej można wydobyć z nich, słuchając na żywo, kiedy możemy się skupić tylko na muzyce. W filmie nie występują w całości, pełnią inną funkcję - mówił w Dwójce skrzypek Janusz Wawrowski, solista koncertu orkiestrowego z muzyką z filmu "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka, która zabrzmi w piątek (10.06) w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce muzyka filmowa Dwójka Paweł Siwek Narodowe Forum Muzyki

Musica Polonica Nova. "Tematem wydarzenia jest przestrzeń"

- Podczas koncertów będziemy starali się znosić granicę między wykonawcami a publicznością – tę dosłowną, ale i psychologiczną. Przestrzeń będzie ważnym elementem, reprezentowanym nie tylko przez dźwięk, kierunek dochodzenia tego dźwięku, ale i aspekty wizualne - mówił w Dwójce Paweł Hendrich – dyrektor artystyczny festiwalu Musica Polonica Nova 2022.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Narodowe Forum Muzyki muzyka klasyczna Jakub Kukla Dwójka KULTURA