Kwestia ochrony ukraińskiego dziedzictwa kulturalnego była jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów w Warszawie. Uczestniczył w niej także minister kultury Ukrainy Mykoła Toczycki. - Wiem, że sprawa jest kontynuowana i będzie jedną ze spraw podniesionych na spotkaniu w Rzymie, zorganizowanym przez Polskę - zapowiedziała minister Hanna Wróblewska.
Czytaj także:
"Polska aktywnie uczestniczy w ochronie dziedzictwa kulturalnego Ukrainy"
Ministra podkreśliła, że Polska cały czas jest w kontakcie z Ukrainą w tej kwestii. - Realnie efekty tej pomocy można zobaczyć chociażby w Polsce. Przechowujemy dzieła sztuki, które prezentujemy w ramach wystaw, m.in. w Zamku Królewskim, być może potem pojadą one do Poznania. Oferujemy też serię warsztatów, zapraszamy ukraińskich twórców, artystów na rezydencję, na stypendia - wyjaśniła.
UNESCO - agenda ONZ zajmująca się kulturą, ocenia, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zniszczenie dziedzictwa kulturowego i dóbr kulturalnych w tym kraju o wartości 3,5 mld dolarów. Ucierpiały historyczne centra Lwowa i Odessy, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
50. Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie
Ochrona ukraińskiej kultury to także wydarzenie kulturalne. Jedno z nich zaplanowanie zostało w Koszalinie. Blisko 250 wykonawców skupionych w 20 zespołach z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego w Polsce wystąpi na 50. Festiwalu Ukraińskich Zespołów Dziecięcych. Dwudniowe wydarzenie rusza 31 maja.
- Podczas festiwalu zostanie rozstrzygnięty XV Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy "Ridni zemli batkiw mojimy oczyma" w tłumaczeniu na polski "Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma". Konkurs odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, jak również życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku – wskazał szef koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Roman Biłas.
Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.