Danuta Stenka i Andrzej Seweryn z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2026 10:06
Danuta Stenka i Andrzej Seweryn zostali laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane podczas festiwalu twórcom Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji za całokształt osiągnięć aktorskich.
Danuta Stenka i Andrzej Seweryn podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry Sopot 2026.
Danuta Stenka i Andrzej Seweryn podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" Sopot 2026.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Nagroda wręczana jest od 2006 roku. Od 2012 roku otrzymują ją corocznie dwoje artystów – aktorka i aktor. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Anna Polony, Ignacy Gogolewski, Maja Komorowska, Franciszek Pieczka, Jan Englert, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency, Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz.



Niemal 800 ról w Teatrze Polskiego Radia

Danuta Stenka od lat należy do najważniejszych postaci Teatru Polskiego Radia. Na swoim koncie ma blisko 800 ról, zarówno w słuchowiskach, jak i audioserialach. Występowała między innymi w adaptacjach "Chłopów", "Wiernej rzeki", "Tajemniczego ogrodu" czy "Znachora". Szczególne miejsce w jej dorobku zajmuje radiowa powieść "W Jezioranach". Od ponad dwóch dekad wciela się w niej w postać Joli Jabłońskiej, której losy słuchacze śledzą niemal co tydzień.

Artystka jest laureatką wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, wśród nich Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Wielkiego Splendora, Złotego Mikrofonu oraz licznych wyróżnień teatralnych i filmowych.

Kariera między Warszawą, Paryżem i światowym kinem

Andrzej Seweryn od ponad pięciu dekad pozostaje jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów. Jego dorobek obejmuje teatr, film, radio oraz działalność pedagogiczną i reżyserską. Obecnie kieruje Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Debiutował pod koniec lat 60., a szeroką rozpoznawalność przyniosła mu współpraca z Andrzejem Wajdą. Wystąpił w takich filmach jak "Ziemia obiecana", "Dyrygent", "Pan Tadeusz" czy "Zemsta". Współpracował również z Agnieszką Holland, Andrzejem Żuławskim, Jerzym Hoffmanem, Peterem Greenawayem i Stevenem Spielbergiem. Przez wiele lat był także związany z legendarną Comédie-Française, stając się jednym z nielicznych polskich aktorów, którzy odnieśli sukces na tej prestiżowej francuskiej scenie.



Sopot stolicą teatru radiowego i telewizyjnego

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku i jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz miasta Sopot. To najważniejsze wydarzenie poświęcone polskiemu teatrowi radiowemu i telewizyjnemu. W programie znajdują się konkursowe słuchowiska i spektakle, premiery, spotkania z twórcami, warsztaty oraz wydarzenia specjalne. Wszystkie pokazy i imprezy towarzyszące są dostępne dla publiczności bezpłatnie.

Tegoroczna edycja potrwa do 22 czerwca. Laureatów konkursowych nagród poznamy podczas finałowej gali zamykającej festiwal.

***

Czytaj także

Danuta Stenka: kocham Teatr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 13:30
- Teatr ten daje takie nieprawdopodobne możliwości aktorowi, otwiera przed nim furtki do przestrzeni, w których nie mógłby się znaleźć w żadnym innym teatrze czy przed kamerą. To jest fantastyczne  - podkreśla aktorka. 
rozwiń zwiń