Warszawska Jesień wraca do źródeł

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 08:00
Zbliża się 56. już edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Europie. W tym roku impreza przypomni muzykę własnych klasyków - m.in. Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego - oraz fenomen wschodnioeuropejskiej awangardy w ogóle.
Warszawska Jesień wraca do źródeł
Foto: Glow Images/East News

"Warszawska Jesień" to już dojrzała Pani, ale na pewno nie staruszka. Wciąż pozostaje ona przeglądem muzyki najnowszej: w tym roku usłyszymy 17 koncertów, podczas których będziemy mogli uczestniczyć w 20 światowych prawykonaniach i 30 pierwszych wykonaniach w Polsce.

Szczególne miejsce w programie zajmą jednak utwory należące już do warszawsko-jesiennego kanonu. Chodzi przede wszystkim o koncerty z dziełami Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego, do których zobowiązują niejako, przypadające w tym roku, okragłe jubileusze trzech wybitnych kompozytorów. Szczególny pod tym względem będzie wieczór 22 września, stanowiący bardzo dokładną historyczną rekonstrukcję warszawsko-jesiennego koncertu sprzed 25 lat, podczas którego Krystian Zimerman dokonał polskiego prawykonania Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego.

Ale już podczas inauguracji festiwalu - w piątek, 20 września - usłyszymy między innymi znakomite "Freski symfoniczne" Kazimierza Serockiego, jednego z pionierów - z dzisiejszej perspektywy być może najbardziej radykalnego i aktualnego - polskiego sonoryzmu. Kolorystyczną orientację dzieła podkreśla już sam jego tytuł, a o niesłabnącej z upływem lat oryginalności Serockiego zaświadczy najlepiej konfrontacja jego utworu, z 1964 roku, ze współczesnymi dziełami mistrza francuskiego neoimpresjonizmu Tristana Muraila oraz przedstawiciela "egzotycznej" chińskiej awangardy, Huang Ruo. Koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha Dwójka transmitować będzie z Filharmonii Narodowej od godziny 19.00.

Kolejnym bohaterem tegorocznej "Warszawsiej Jesieni" będzie nie kompozytor, lecz wybitny muzykolog, dziennikarz i animator muzyczny Andrzej Chłopecki. Dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci naszego redakcyjnego kolegi, w poniedziałek 23 września, transmitować będziemy ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego koncert pod wiele mówiącym tytułem "Andrzej Chłopecki in memoriam". W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia zabrzmi między innymi napisany specjalnie na tę okazję utwór Pawła Szymańskiego "Epilogos" z ukrytym tekstem Psalmu 68.:

„Wybaw mię, Boże, boć weszły wody aż do dusze mojej ulgnąłem w błocie głębokości i dna nie masz. Przyszedłem na głębokość morską a nawałność mię ponurzyła...”

Oczywiście Dwójka transmitować będzie ze Studia Lutosławskiego ten wyjątkowy dla nas koncert (od godziny 19.00,) a także środowy (25 września, godz. 19.30) występ Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Renato Rivolty. Tego dnia usłyszymy aż 3 nowe utwory najwybitniejszych kompozytorów polskich średniego pokolenia: Zbigniewa Bargielskiego, Rafała Augustyna i Stanisława Krupowicza. Ten ostatni zasłynał jako polski pionier muzyki komputerowej i algorytmicznej. Tym razem za wzór swojej kompozycji "Machinae Coelestes", zamówionej przez "Warszawską Jesień" i Centrum Badań Kosmicznych PAN, twórca wybrał (transponowane) częstotliwości 8 planet Układu Słonecznego oraz "akordy" ukryte w samogłoskach mowy ludzkiej. To paradoksalny - w sposób typowy dla dokonań Krupowicza - powrót do średniowiecznej idei muzyki sfer, tyle że realizowany z użyciem zaawansowanego scjentystycznego aparatu.

Do Filharmonii Narodowej przeniesiemy się ponownie w sobotę 28 września (godz. 19.30), czyli w dniu zakończenia festiwalu. Tym razem zespół pod dyrekcją Rafała Janiaka wykona kolejnego dzieło Pawła Szymańskiego - "Sostenuto" dedykowane pamięci Witolda Lutosławskiego - oraz "Totentanz" modnego Brytyjczyka Thomas Adèsa. Piękne i znaczące zakończenie "Warszawskiej Jesieni", w sposób szczególny obfitującej we wspomnienia i pożegnania...

56. MIędzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", 19-29 września 2013 roku

mm

Czytaj także

Rusza festiwal Warszawska Jesień 2013. "Muzyka mistrzów stanie w opozycji do muzyki nowych generacji”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 10:43
To jedno z najważniejszych i mających najdłuższą tradycję wydarzeń kulturalnych w stolicy. W programie kilkadziesiąt koncertów, spotkania z muzykami, artystyczne instalacje i multimedialne przedstawienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska Music Now" – gdzie jest przyszłość polskiej muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 11:00
– Ten rok jest bardzo ciekawy. W związku z rocznicą Witolda Lutosławskiego mamy bardzo dobry pretekst, żeby rozmawiać na świecie o polskiej muzyce – mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: muzyka współczesna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 16:47
Młodzi kompozytorzy, nowe formy muzyczne, ale także dzieła, które weszły do kanonu światowej muzyki. Wkrótce rusza 56 edycja festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimerman wystąpi na "Warszawskiej Jesieni" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 13:55
Krystian Zimerman wystąpi podczas "Warszawskiej Jesieni". Pianista uświetni obchody stulecia Witolda Lutosławskiego, wykonując napisany specjalnie dla niego koncert fortepianowy kompozytora. Sprzedaż biletów ruszyła w poniedziałek, wyprzedano je w 1,5 godz.
rozwiń zwiń